Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Temat nr 4 :[FOTO ]
Autor Wiadomość
navigator
Administrator

Wysłany: 2011-06-30, 15:30   Temat nr 4 :[FOTO ]

Temat nr 4 :[FOTO ]; Fotografia z GPS-em w tle. Fotografia nawiązująca do tematyki GPS.
Warto uwiecznić chwilę w cyfrowym zapisie. Nigdy nie wiemy kiedy nam się uda zrobić właśnie "tą " fotkę ale mając aparat z palcem na spuście możemy pokusić się o pstryka w temacie nawigacja GPS.
Na forum proszę zamieszczać fotografie o wielkości do 150 kb a orginały na zewnetrznych stronach i proszę o podanie linka do niego. Mile takze bedzie widziany opis fotografowanej sytuacji, sceny wraz z podaniem ( o ile to mozliwe parametrów technicznych zdjecia : czas , przysłona , iso, obiektyw itd. Polecam Exif Reader 3.0 )
Fotografować można apratem w telefonie , kompaktem czy też lustrzanką – tak więc zachęcam do fotografowania i podzielenia się z innymi swoim ujeciem.

BladeX 
Maestro GPS
Kamil

Wysłany: 2011-06-30, 20:23   

A grafika komputerowa bierze udział w konkursie, czy tylko real foto?

navigator
Administrator

Wysłany: 2011-07-01, 08:15   

Fotografia cyfrowa nie kończy się na samym pstryknięciu zdjęcia. Dobre zdjęcie wymaga obróbki programowej.
W celu uniknięcia pytań czy można także zaprezentować swoją pracę wykonaną z modeliny :-) odpowiadam ,że tak . Pod warunkiem , że materiałem wyjściowym będzie fotografia. A jakiej zostanie poddana obróbce to zależy tylko od pomysłowości autora.

Marek_aa 
GPS instruktor

Wysłany: 2011-10-13, 08:49   Pulpit Pulpitomaniaka

Anaglif
Do oglądania tego zdjęcia należy użyć specjalnych okularów 3D czerwono-cyjanowych
(można kupić na allegro, kosztują grosze - fajna zabawa, jest dużo materiałów tego typu w necie)

Fotografia ta przedstawia mój realny pulpit podczas zabawy z GPS-ami.
Zdjęcie zostało wykonane przy użyciu aparatu Nikon D3000,statywu i dodatkowej lampy błyskowej wzbudzonej za pomocą fotoceli, której to światło zostało odbite od sufitu.
Wartość przysłony F-9, ogniskowa 25mm, migawka 1/60, ISO 400.

Dla tych co nie znają tematu cytat z Wikipedia :
Kod:
Anaglif jeden z typów rysunku lub fotografii stereoskopowej dający złudzenie trójwymiaru podczas oglądania za pomocą specjalnych, najczęściej czerwono-cyjanowych (turkusowych), okularów. Sporządzenie anaglifów polega na nałożeniu na siebie dwóch zdjęć, wykonanych z lekkim poziomym przesunięciem, odpowiadającym obrazom dla lewego i prawego oka. Zdjęcia takie można uzyskać używając szyny nakładanej na statyw lub specjalnych aparatów fotograficznych o dwóch obiektywach. Do połączenia dwóch zdjęć stosuje się specjalistyczne oprogramowanie komputerowe. Anaglify rysunków wykorzystywane są przy geometrii przestrzennej. Do zalet tego typu grafiki należy łatwa technika jej wykonania i niska cena okularów filtrujących. Wadami są zaś przebarwienia występujące przy oglądaniu (spowodowane przez kolorowe szkiełka) i nieodwzorowanie przestrzennych szczegółów - obiekty na anaglifach wprawdzie są posegregowane na plany, ale często sprawiają wrażenie jakby były wycięte z kartonu i ustawione w przestrzeni.
Anaglify są jedną z metod tworzenia filmów 3D.

Ostatnio zmieniony przez Marek_aa 2011-10-13, 10:37, w całości zmieniany 1 raz  

Google 
Maestro GPS

Wysłany: 2011-10-13, 09:20   

Marek_aa napisał/a:
Fotografia ta przedstawia mój realny pulpit podczas zabawy z GPS-ami.
Szkoda że tak mało tam widać bo zdjęcie jest pod kątem.Ale wstawienie takiej foty tu to naprawdę spory wyczyn.

Gratuluję.
Marek_aa napisał/a:
Do oglądania tego zdjęcia należy użyć specjalnych okularów 3D czerwono-cyjanowych
(można kupić na allegro, kosztują grosze
Kiedyś były w TV ,,Szczęki ,, w 3D i kupiłem sobie takie okulary na CPN.

Marek_aa 
GPS instruktor

Wysłany: 2011-10-13, 10:41   

Jaco napisał/a:
Szkoda że tak mało tam widać bo zdjęcie jest pod kątem

Pod kątem gdyż trudno mi było wstawić statyw na łóżko :-D , wstawiłem drugie,zrobione pod większym kątem na biurko.

Google 
Maestro GPS

Wysłany: 2011-10-13, 21:50   

Marek_aa napisał/a:
wstawiłem drugie,zrobione pod większym kątem na biurko.
Ale po co? Poprzednie było też dobre. Ważne jest że jest w 3D.

Marek_aa 
GPS instruktor

Wysłany: 2011-12-08, 10:12   Podziękowanie

Witam !
W związku z tym że konkurs dobiegł już do końca, głosy na poszczególne prace zostały oddane, chciałem podziękować Wszystkim którzy oddali głos na mój anaglif. Muszę przyznać że zaskoczyło mnie zainteresowanie tym tematem. Biorąc pod uwagę tak dużą frekwencje glosujących :oops: , to temat który już na starcie miał (myślę) najmniejsze szanse został bardzo dobrze oceniony !.

Pomyślałem że w związku z proporcjonalnie dużym zainteresowaniem tym tematem , dodam jeszcze parę wskazówek dla tych którzy chcieli by zrobić sobie taki swój anaglif.

Do zrobienia takiego anaglifu wystarczy najzwyklejszy aparat cyfrowy i nic więcej !.
Należy pamiętać że metoda jaką tu podam, sprawdza się w przypadku zdjęć statycznych, czyli bez jakichkolwiek ruchomych obiektów. Najlepiej nadają się do tego krajobrazy w bezwietrzną pogodę.
Wybieramy interesujący nas statyczny obiekt, przykładamy aparat do oka i przenosząc ciężar ciała na lewą nogę robimy pierwsze zdjęcie, następnie nie odrywając aparatu od twarzy (staramy się utrzymać to samo położenie aparatu w pionie) przenosimy ciężar ciała na prawą nogę i robimy drugie zdjęcie - tego samego obiektu :lol: . Dla aparatów które nie zostały wyposażone w wizjer optyczny można zastosować jakieś podłoże (np. dach samochodu) , robimy pierwsze zdjęcie, następnie przesuwamy delikatnie aparat w prawo o około 6-6,5 cm i robimy drugie zdjęcie. W taki sposób powstają „Pary” do zdjęć 3D. Pewnie nie wszystkie tak zrobione fotki będą się nadawać do dalszej obróbki , ale wiem z mojego doświadczenie że nie jest tak źle.

Jeśli już mamy zrobione takie „Pary fotek” , szukamy sobie jakiegoś darmowego programu do dalszej obróbki zdjęć na komputerze. Ja osobiście preferuje program o nazwie „SteroPhoto Maker”.
Do w/w programu wgrywamy sobie taką parę opcją: /Open Left and Right Image/ i już możemy eksperymentować z naszymi fotkami. Instrukcję Pl obsługi tego programu także można znaleźć w sieci, ja bardzo często korzystam z automatu gdyż zazwyczaj daję zadawalające mnie połączenia.
Edytując te fotki robię to z założonymi na oczy okularami 3D, w ten sposób mogę od razu podglądać czy efekt jest zadawalający.
Gdyby ktoś miał ochotę pooglądać moje 3D fotki, to są dostępne na moim chomiku, dobrze by jednak było ściągnąć sobie taką fotkę aby była w oryginalnym rozmiarze - lepszy efekt.

Jeszcze raz pięknie dziękuję Wszystkim za oddane na mnie głosy i zachęcam do eksperymentowania z fotografią 3D.
Pozdrawiam !.

Link do moich fotek:
http://chomikuj.pl/malboro/Moje+anaglify

Odpowiedz do tematu