Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Hukkle
2010-07-17, 14:28
Upgrade baterii w Larku (35.3)
Autor Wiadomość
apud
Waypoint

Wysłany: 2008-06-18, 09:50   Upgrade baterii w Larku (35.3)

Hello,

czy ktoś już rozkręcał larka 35.3 i moze podzielić się wnioskami/fotkami?

Korci mnie aby wymienić wewnętrzną baterię na taką o większej pojemności (oryginalna ma zdaje się 1100 mAh). Zastanawiam się, czy po zamontowaniu innej bateri soft/hardware odpowiedzialny za ładowanie nie zgłupieje? Słowem czy dalej będzie to działać tak jak nalezy, czyli w trakcie ładowania czerwona dioda, po naładowaniu zielona. Prosze o wypowiedzi osób bardziej zorientowanych w temacie:)

Pozdrawiam!

Wedrowca 
Maestro GPS

Wysłany: 2008-06-18, 12:55   

Czy tam jest 1100mAh to ja bym nie wierzył za bardzo. O v35.0 też mówili, że jest 1100mAh, a w rzeczywistości siedzi tam mała 750-tka. Musiał byś i tak kupić gabarytowo taki sam, ale o wiekszej pojemności.

http://www.my-navia.pl/download.php?id=1232

Co do ładowania - nic sie nie stanie. Najwyżej bedzie dłużej się ładował.

apud
Waypoint

Wysłany: 2008-06-19, 11:12   

hello,

dzięki za zdjęcie! Czy mozesz jeszcze podać wymiary tej baterii? Ewentualnie jesli masz jeszcze rozkręcone to urzadzenie, prosiłbym o więcej fotek baterii, głównie podłączeń. Z góry dziekuję.

Wedrowca 
Maestro GPS

Wysłany: 2008-06-19, 12:28   

Urządzonko zakręcone ;-) . Nie mam Ci po co podawać wynmiarów, bo ja mam 35.0 a Ty 35.3. Akumulatory mogą być różne. Musisz zobaczyć w swoim (jak masz juz po gwarancji, albo ja olewasz ;-) ). Podłączenia - tez na nic - 35.0 :-) Poza tym, co mogą być za podąłczenia akumulatora? Dwa kabelki - czerwony i czarny :-)

firefighter 
Waypoint

Wysłany: 2008-06-20, 12:19   

A ja mam takie pytanko jak długo ładujecie waszego "Ptaszka" i jak długo dziala Wam bez podłączenia do zapalniczki.W instrucji mowa cosik o 4 godz. ale nie wydaje mi się żeby tak długo trzymał mój po godzinie jazdy zaczyna wyć o prąd :mrgreen:

Wedrowca 
Maestro GPS

Wysłany: 2008-06-20, 12:35   

Raz mi sie rozladowal "na zero". Podlaczylem go pod USB w kompie i naladowany byl po ~3 godzinach. Na samych aku pracuje ponad 5 godzin. Oczywiscie jak go nie ruszam i wyciemniony mam ekran (OziExplorer), to potrafi wytrzymac i 8 godzin (na rowerku). A w samochodzie, caly czas jest na ladowarce bo nie lubie jak mi gasne ekran w samochodzie :-)

firefighter 
Waypoint

Wysłany: 2008-06-20, 12:50   

A jak podczas ładowanie zachowuje się dioda bo jak wcześniej pisałem u mnie po podłaczeniu ładowarki od razu świeci na zielono w instrukcji napisano że ma migać a po naładowaniu zaświecić ciągłym światłem.Może cosik jest nie tak z Larkiem

Wedrowca 
Maestro GPS

Wysłany: 2008-06-20, 13:04   

Po podłączniu jest żółta - świeci ciągło. Po naładowaniu jest zielona - świeci ciągło.

karex 
Waypoint

Wysłany: 2008-06-20, 17:08   

apud napisał/a:
oryginalna ma zdaje się 1100 mAh

Oryginalnie w środku siedzi 950 mAh.
Kity żenią w tych ulotkach aż miło:

A na telefony bez obsługi fizycznej karty pamięci nawet nie chcę patrzeć ;)

Boxster
Waypoint

Wysłany: 2008-08-23, 20:45   

Czy udało się komuś znaleźć jakiś zamiennik który można wrzucić do Larka? Pytam, bo u mnie pada już zupełnie moja bateryjka (po naładowaniu, trzyma 15min.), a serwis odpada ze względu na odblokowany system.

RubinX
Waypoint

Wysłany: 2008-08-25, 16:11   

Mała uwaga ode mnie.

Wymiana akumulatorka w środku jest niewątpliwie bardzo 'eleganckim' rozwiązaniem, ale istnieją zawsze jakieś pół-środki. Mają dużo wad :-( , ale czasami można na nie przystać (mały nakład pracy, mały koszt, brak jakiejkolwiek ingerencji w GPSa).

I tak - jeśli potrzebujemy dodatkowego zasilania GPS-a (np. na rowerze czy na pieszo), zawsze możemy podłączyć jakieś zewnętrzne źródło zasilania. Podstawowa wada to tylko to, że musimy to źródło nieśc ze sobą, a jeśli akurat nie musimy ;-) (przykład poniżej) - to rozwiązanie jest do zaakceptowania.

Różnych rozwiązań może być z milion :-D . Przedsatwię najpierw ogólne zasady, a później moje sprawdzone rozwiązanie.

=======================================================
Czego potrzebujemy (ogólnie):

1. Źródła zasialania o napięciu co najmniej 5V (np. akumulatorki, baterie, czy jakieś urządzenia z własnym zasilaniem np. lampka, latarka, radio przenośne...)

2. Kabelka z wtyczką kompatybilną z naszym GPS-em (u siebie w Larku mogę wykorzystać zwykły wtyk DC albo mini-USB)

3. [ten punkt jest opcjonalny] Jeśli dysponujemy źródłem zasilania o napięciu znacząco wyższym niż 5V - potrzebujemy także stabilizatora napięcia (np. 7805, koszt: kilka złotych, skomlikowanie układu - żadne :-) )

Przykład co ja zrobiłem u siebie:

Mam na kierownicy roweru zainstalowaną przednią lampkę zasilaną 4-ema 'paluszkami'. Lampkę tą można w bardzo łatwy sposób zdjąć z mocowania i używać też jako ręcznej latarki. W rzeczywistości nie używam baterii tylko akumulatorki AA o pojemności 2500 mAh każdy. Wyprowadziłem sobie po prostu kabelki z wnętrza lampki i podłączyłem do kabelka USB. I teraz w przypadku gdy w lesie siądzie mi wbudowana w GPSa bateria, podłączam GPSa do... latarki i dokonuję transfuzji energii :-D

(UWAGA: W pełni naładowane ogniwo NiHM ma u mnie ok 1,35V, czyli mamy: 4 * 1,35 = 5,4V, więc ja zrezygnowałem ze stabilizatora w tym przypadku, ale dla baterii moze to już być powyżej 6V i może wymagać stabilizatora low drop).

Pozdrawiam

walek75 
GPS instruktor

Wysłany: 2008-09-10, 21:33   

Pomysł zewnętrznego zasilania Kolegi RubinX jest niezły, ale... no cóż stabilizatory z serii 78xx są dobre do obniżania napięcia, ale musimy sobie zdać sprawę z faktu, że nadmiar napięcia wywala nam się w postaci ciepła i idzie na straty. Zacząłem się zastanawiać, jakie jest najpopularniejsze źródło zasilania, które można nabyć z łatwością za niewielkie pieniądzę nawet w zapadłej wiosce i wyszło mi, że to baterie R6 czyli "paluszki". Ale jest problem, bo bateria R6 to niestety tylko 1,5 V (akumulatorek R6 nawet mniej bo 1,2V), czyli aby otrzymać 5V trochę by ich trzeba było mieć. Na szczęście jest na to rozwiązanie - przetwornice Step-UP. Do naszego reanimatora (lub bardziej przedłużacza pracy un-pluged) będziemy potrzebowali:
1. przetwornicy np. MAX756, dane Tu
2. 2 kondensatorów elektrolitycznych (150 uF i 100uF na 10V)
3. kondensatora 0.1 uF
4. dławik 20 uH
5. diodę shotky
6. płytkę (można zrobić druk lub użyć płytki do druków testowych albo kawałka tektury i kilka krótkich przewodów)
7. w zależności od przeznaczenia: wtyk do gniazda zasilania (taki jak mamy w ładowarce), wtyk mini USB, lub gniazdo USB
7. 5 min wolnego czasu, lutownicę, cynę i chęci.

Majstrujemy przetwornicę która z napięcia od 0.8V zrobi nam 5V i to przy sprawności powyżej 80%. Aby nie kombinować i wymyślać koła robimy wszystko zgodnie z notą aplikacjną, dla MAX 756 to będzie takie coś:

i efektem pracy może być coś takiego:
Przykład co ja zrobiłem u siebie:
:-P

Taka przetwornica ma kilka zalet, np: wyjąłem dwie zużyte baterie paluszki, którymi mój aparat fotograficzny wzgardził i na których się już nie chciał uruchomić i one przedłużyły pracę larka (odpalony NomiGPSPlot i minimalne podświetlanie) o przeszło 40 min. Test był taki - maksymalnie naładowany lark, odpalony NomiGPSPlot - czas pracy do wyłączenia urządzenia 3h 37min, po naładowani i podłączeniu do przetwornicy z bateriami z "kosza na śmieci" (przetwornicę podłączyłem na początku, by prąd pobierany nie był za duży), czas pracy: 4h 21min. Może się zdarzyć, że potrzebujemy użyć GPSa dłużej bez podłączenia do zasilania i wtedy łatwo jest znaleźć baterie paluszki (można kupić w kiosku, wyciągnąć z aparatu, gameboya, PSP3 czy innego pilota) i nimi przedłużyć pracę urządzonka.
Na dodatek przetwornica ta kosztowała mnie 6 PLN (najdrożsy element kość Maxa zamówiłem sobie na stronie jako sample i dostałem 2 darmowe po około 2 tyg oczekiwania, listem wprost ze Stanów)

Wedrowca 
Maestro GPS

Wysłany: 2008-09-10, 23:25   

Pieruna... fajny pomysł. A widzę, że masz gniazdo na dwa paluszki. Jakie wejściowe może być maksymalne? Znaczy się trzy paluchy mogą być? (4.5V)

walek75 
GPS instruktor

Wysłany: 2008-09-10, 23:53   

Wedrowca napisał/a:
Pieruna... fajny pomysł. A widzę, że masz gniazdo na dwa paluszki. Jakie wejściowe może być maksymalne? Znaczy się trzy paluchy mogą być? (4.5V)

3 paluszki to jeszcze lepiej, ale jak kleciłem przetwornicę, to w całym Opolu nie mogłem znależć gniazda na 3 paluszki, były tylko na 2 lub na 4 (mogłem zamówić w TME, bo mieli, ale wliczając koszty transpoortu, zostałem przy 2 paluszkach). Ta przetwornica z Maxima-Dallasa potrafi z 0.7 V zrobić 5V (w pdfie jest napisane: "Operates Down to 0.7V Input Supply Voltage", choć prądzik daje wtedy słabiutki), więc jak wejściowe napięcie będzie 4.5V (bądż 3,6 z akumulatorków) to myślę, że zwiększy to 3 krotnie czas pracy nawika (na 3 paluszkach bateriach alkalicznych - nowych oczywiście, a nie takich rozładowanych jak ja użyłem do testów ;-) ). Generalnie na Notce aplikacyjnej podane jest że wejściowe napięcie to od 2V do napięcia wyjściowego (przetwornica w zależności od tego co będzie na 2 nóżce daje 3.3V lub 5V), czyli do 5V śmiało można dawać jej na wejście.
BTW:
w notce jest napisane, że wydajność prądowa na wyjściu przy 5V to 200mA, ja zrobiłem testy i zwarłem wyjście rezystorem 10 Ohm 5W (więc przy 5V pobór był 500mA) i kość wytrzymuje to (testowałem godzinę ma 2 akumulatorkach R6 - grzeje się mocno, ale w dopuszczalnych granicach). Według charakterystyk z dokumentacji technicznej jak zasilisz przetwornicę 3xR6 (4.5V) to będziesz mógł wycisnąć 650mA.

RubinX
Waypoint

Wysłany: 2008-09-11, 13:23   

Fajniutki ten MAX-ik :-) Jedyne co mnie zmartwiło po przeglądnięciu PDF-a, to mały prądzik. Jednak skoro mówisz, że sprawdziłeś w praktyce do 500mA, to bomba.

Mam kilka innych przenośnych projektów na 3,3V. Do tej pory zasilałem minimum 3-ma paluszkami i obniżałem (ze sporą stratą :-( ) klasycznym stabilizatorem. Ta przetworniczka rozwiązuje problem. Co więcej można korzystać nawet z 1 paluszka. Dzięki za info!

Odpowiedz do tematu