Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacekp1313
2019-06-13, 07:09
Smartfony/tablety vs. tradycyjne nawigacje PND
Autor Wiadomość
lazy49
Navi Expert

Wysłany: 2013-07-10, 20:19   

Według mnie klasyczne nawigacje samochodowe szybko znikną z rynku.

W nowych samochodach coraz częściej jest umieszczany ekran służący sterowaniu mediami, klimatyzacją i ogrzewaniem, parametrami silnika i skrzyni, eco-drivingu, sterowniu ustawienia trakcji i zawieszenia.
To co było jeszcze do niedawna wyróżnikiem w segmencie BMW, Mercedesa przechodzi do klasy średniej. A znając życie kwestia paru lat i dotrze do wszystkich nowych aut. Jeszcze teraz pojawiła się nowa moda eliminowania klasycznych zegarów (prędkościomierz, obrotomierz, stan paliwa itp.) ekranem na którym są one wyświetlane.
Jak jest ekran to i nawigacja może być na nim wyświetlana.

Jeśli chodzi o nie samochodowe sposoby korzystania: to używałem do celów turystycznych (Kamap i OZi podobne), ale to było to dobre w erze 3,5 calowych wyświetlaczy kiedy urządzenie można było schować (w futerale) do kieszeni, a bateria zapewniała paru godzinną pracę. Teraz przy standardzie 4,3 lub nawet 5-6 cali praca baterii to godzina dwie, a dużej nawigacji nie ma gdzie schować dodatkowo duży wyświetlacz jest narażony na uszkodzenie-zbicie.

Do celów mobilnych smartphon jest niezastąpiony: dowolna wielkość ekranu, przy małych ekranach praca na baterii to kilkanaście godzin (zwłaszcza przy małych ekranach), nieporównywalna jakość ekranów smartphonów jeżeli chodzi o jasność, rozdzielczość i komfort obsługi (ekrany pojemnościowe),standardowe wyposażenie w Bluetooth i WiFi a poprzez kartę SIM dostęp do coraz tańszego mobilnego internetu. Coraz mocniejsze procesory i ilości wbudowanej pamięci.
I jeszcze jedno w każdym smartphonie możemy w każdej chwili bezproblemowo wymienić baterie na nową, czego żaden amator nie wykona z klasyczna nawigacją. I do tego morze bezpłatnego i płatnego oprogramowania. To właśnie było magnesem które mnie przyciągnęło do smartphona

Ktoś powie nawigacja też może mieć BT, WiFi moduł łączności, ale wtedy kosztuje i powoli przechodzi w TABLET z GPS.

Dodatkowo dla uprawiających czynnie sport pojawiły sie sportowe urządzenia gps, bądź odpowiednie aplikacje na smartphony.

Dla kogo zostaje klasyczna nawigacja samochodowa: dla posiadaczy obecnych i starszych samochodów którzy nie potrzebują mobilnego GPS dla celów sportowych bądź turystycznych, ale tu jest jedno ale rynek został przez ostatnie parę lat nasycony i jeżeli nie pada bateria albo nie jest przepalony ekran to tylko uaktualnia się mapy w nawigacji. Proszę zwrócić uwagę nie programy tylko mapy, o czym świadczy chociażby wciąż wielka popularność iGO w wersji 8.3

Tak więc rynek prędzej czy później usunie klasyczną nawigację samochodową!

OT: znalazłem odpowiedź na pytanie: jak Legalnie kupić w Polsce iGO (8.3?) ?
Kupić Dacie z systemem 7" MEDIA NAV za ok. 1000zł.

puziol 
azymut

Wysłany: 2013-08-08, 22:57   

Korzystałem z normalnej nawigacji, korzystałem z nawigacji w smartfonie i jak dla mnie klasyczna nawigacja zapewniała większy komfort jazdy. Według mnie tradycyjna nawigacja nie zostanie zastąpiona smartfonami, tym bardziej, że teraz dożywotnia aktualizacja map w cenie urządzenia to już standard.

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2013-08-09, 11:47   

w nowych nawigacjach jest już często internet za pomocą którego można pobierać traffic. Tablety i smartphony mają jedną wadę- większość programów do navi działa na win ce i inne systemy dopiero raczkują i są rozdrobnione bardzo. Przykładem jest kilka wersji androida, (2.1, 2.2, 2.3, 3,0, 4.0, 4.1, 4.2, 4.3 i niedługo 5.0) osobno IOS i jeszcze windows phone.

MapaMap Win CE Europa ? : Lark 50.3

pawell
Waypoint
Akira512+iGO, AM

Wysłany: 2014-03-18, 23:51   

Odświeżę stary temat.
Z klasycznych nawigacji (kiedyś AM, teraz iGO) korzystam od lat. Ostatnio trochę przez przypadek zacząłem używać Naviexperta. I jestem b. pozytywnie zaskoczony. Doskonale radzi sobie w dużych miastach (Warszawa, Wrocław) a i w trasie też dobrze. W ostatnim czasie przejechałem ok. 3 tys. km z włączonym jednocześnie iGO (z TMC) i NE i praktycznie zawsze NE wytyczał optymalniejszą czasowo trasę.

gkret
azymut

Wysłany: 2014-05-04, 15:19   Tablet z Androidem czy klasyczna nawigacja z WinCE ?

Witam,
Piszę z prośbą o radę. Planuję zakup urządzania przeznaczonego do nawigacji. Urządzenie ma mnie doprowadzić z północy Polski na południe Chorwacji :) Bardzo chciałbym zakupić tablet wraz z oprogramowaniem, który mógłbym wykorzystywać również do innych celów. Zastanawiam się jednak czy tablet spełni swoje zadanie i bezpiecznie doprowadzi mnie do celu. Nawigację używam bardzo rzadko i trochę szkoda mi przeznaczyć dużą kwoty na jeden raz. Doradzicie proszę!
Ostatnio zmieniony przez jacekp1313 2017-07-29, 20:25, w całości zmieniany 1 raz  

jacekp1313 
Maestro GPS
Navit.T700+NaviExpert

Wysłany: 2014-05-04, 15:45   

Tablet 7 cali jest za mały do normalnego używania, a nawi 9 cali zasłoni Ci cała przenią szybę

Do samochodu nawi, to internetu/multimediów tablet

jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2014-05-14, 19:05   

Cytat:
Z danych Ceneo przygotowanych dla "Rzeczpospolitej" wynika, że zainteresowanie nawigacjami samochodowymi wśród Polaków spadło w I kwartale 2014 r. o 9 proc.
Więcej: http://moto.wp.pl/kat,551...,wiadomosc.html

piurko 
Waypoint

Wysłany: 2014-05-28, 10:23   

Witam
Odkopuję temat sprzed prawie dwóch lat , ale właśnie stoję przed takim wyborem.
Używam Modecoma MX3 , czasami tablet 10" - ale dla mnie jest trochę za duży i chcę dokupić drugą navkę . Nie jestem mocny w tych tematach i proszę o pomoc znawców o opinię , czy szukać na Andka czy WCE ?
Z góry dzięki za podpowiedzi.

jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2014-05-28, 10:57   

Trudno odpowiedzieć.
Na oba są podobne programy (AM, iGO, Sygic...) - kwestia Twoich preferencji i wyboru yrządzenia

piurko 
Waypoint

Wysłany: 2014-05-28, 11:53   

Jak do tej pory , MX3 jest ok, ale w słoneczne dni jednak kiepsko widać to , co pokazuje się na navce . Myślałem o MX3 HD , ale podobno będzie mulić. Oglądałem Algę i tam zobaczyłem navi na andka 7" w podobnej cenie jak na WCE . Jutro mam zamiar być w Aldze u P. Włodka i popatrzę na jedno i drugie .
Wydaje się , że android bardziej rozwojowy.... , może użytkownicy Primo na andka podrzucą jakieś fakty z użytkowania .
A wybór urządzenia ... to kolejny problem :roll:

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2014-05-28, 20:25   

Wczoraj dostalem MX3 i calkiem sympatyczne urzadzonko. Jeszce nie testowany w trasie.. bawilem się dośc dlugo z konfiguracja paneli, bo mój stary nie wiedziec czemu sekunde po uruchomieniu minimalizował się :-( .
Na andka przesiądę się po wymianie telefonu.
Na razie - z tego co widzę - wersje oprogramowania "andkowego " gonią windowsowe, choć szcerze mowiąc w obecnym kształcie programy osiagnęły chyba granice mozliwości i ich rozwój tak naprawde sprowadza się do bajerów.
W sumie czekam na jakąś małą rewolucję w samej idei.

Sahem 
Maestro GPS

Wysłany: 2014-06-28, 11:34   Smartfon w miejsce nawigacji?

http://agdlab.pl/porady/N...ia,3101Smartfon w miejsce nawigacji?

ELM0 
guru
S7 EDGE :)

Wysłany: 2014-06-28, 15:07   

To kwestia czasu... Odkąd zacząłem używać HTC X ONE nie używam standardowej nawigacji. Teraz jest S5 i sama wielkością ekranu wystarcza do nawigacji. PND pójdą do lamusa powoli...

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2014-06-29, 19:34   

Może nie same tel. wyprą ( bo nie wyobrazam sobie używania tel. jako nawigacji w samochodzie dostawczym , czy ciężarowym. )

Natomiast istnieje realna możliwość , ze android wyprze winCE jako platformę do tworzenia oprogramowania nawigacyjnego.
Już w tym momencie sprzęt na androidzie daje mozliwość posiadania ekranów od trzech do dziesięciu cali.

Sahem 
Maestro GPS

Wysłany: 2014-06-29, 19:42   

no_taki napisał/a:
Może nie same tel. wyprą ( bo nie wyobrazam sobie używania tel. jako nawigacji w samochodzie dostawczym , czy ciężarowym. )

A dlaczego sobie nie wyobrażasz? Smartfony 5,5 cala dają w dostawczym czy ciężarowym lepszy komfort niż 3,5 calowe nawigacje(na których nawiguje jeszcze bardzo dużo wielkich mobili).

Odpowiedz do tematu