Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Zewnetrzny GPS po USB
Autor Wiadomość
Quaki 
Waypoint

Wysłany: 2013-05-15, 11:30   Zewnetrzny GPS po USB

Witam
Projekt jest to połączenie pracy programistycznej z elektroniką (powiedzmy ze użytkową)
Przedstawione urządzenie + program pozwalający na odbieranie sygnału GPS ze złącza USB w aplikacjach zainstalowanych na tablecie z systemem Android (warunkiem jest posiadanie przez tablet złącza USB OTG (USB Host) i systemu teoretycznie minimum 3.1 i wyzej ja wszystkie testy robiłem na Android 4.*)
Co się składa na cały „system”
1.Odbiornik GPS FGPMMOA4 (teoretycznie każdy z wyjściem UART da się podłączyć)
2. Przejściówka USB-RS232(TTL) oparta o FT232RL akurat moja została zakupiona na znanym portalu aukcyjnym ale można ja wykonać samemu (tutaj się kłania cześć elektroniczna która można wykonać samemu czyli płytka pod GPS + przejściówka na FT232RL zamknięta w jakimś „ładnym pudełku ”)
3. Program zmieniający sygnał GPS -USB na sygnał wewnętrzny GPS w Tablecie (działa także na urządzeniach które nie posiadają wbudowanego GPS)
Tak wyglądają wszystkie elementy „systemu”

1.Tablet GoClever R76.2 (nie ma wbudowanego GPS-u ani BT ) z Androidem 4.1.1
2.Przejściówka USB-RS232(TTL) (schemat żywcem z noty katalogowej strona 26, rys. 6.4.
http://www.ftdichip.com/S...s/DS_FT232R.pdf
nie ma tylko ferrytu a wstawiona jest dioda smd na zasilaniu. Zastosowano zworkę (3.3V) na FT232RL dzięki czemu przejściówka zasilana jest z gniazda USB tabletu a następnie zasila odbiornik GPS
3.kabelek OTG (praktycznie w każdym sprzęcie do którego da się podłączyć modem 3G taki jest w zestawie)
4. GPS FGPMMOA4 ale najprawdopodobniej może być praktycznie każdy inny z tej rodziny (są także takie które odświeżanie mają na poziomie 10Hz)

A tak wygląda sam program

Nie jest to jeszcze wersja ostateczna wiec nie jest jeszcze dostępna w Google Play (tylko skończę wszystkie testy i uporam się z dostarczycielem reklam) program mam zamiar udostępnić jako darmowy z tym że z oknem reklamowym (a to jeszcze nie jest wbudowane ) lub w wersji płatnej bez okienka reklamowego. Chce dopisać także możliwość wprowadzenia ustawię GPS "z reki" (można na przykład pokazać znajomym ze zdobyło się szczyt K2 ;) )
Ważnym atutem dla niektórych aplikacji jest możliwość podłączenia taniego zewnętrznego odbiornika o odświeżaniu 10Hz (identyczny sprzęt na BT kosztuje okolo 500zl i trzeba mieć Tablet z BT którego w moim Goclever po prostu nie ma )
Do działania program nie potrzebuje Roota chyba że tablet nie ma włączonego wsparcia dla USB Host API (R76.2 miał seryjnie ale na przykład A93 na którym tez pomyslnie przetestowałem program trzeba było włączyć ta funkcję)
Żeby sprawdzić czy tablet obsługuje API można użyć programu USB Host Diagnostics (darmowy do pobrania ze sklepu Gogle). Jeżeli obsługa API nie jest włączona to do włączenia USB host API potrzeba Roota i programu RootExplorer

Co do kosztów
1. GPS – 60.15zl
2. Przejściówka USB-RS232 – 29.90zl
3. Listwa kolkowa 5zl (moduł GPS ma dziwny rastr i trzeba było podłączyć go za pomocą kabelków co widać na zdjęciu ale można to tez zrobić na płytce pcb)
Pozdrawiam
ps.jeśli macie jakieś sugestie co do programu lub jakieś pytania postaram się na nie w miarę możliwości odpowiedzieć

Edit z dnia 2013.05.14

Oto i plik dla tych którzy chcieliby sprawdzić jak całość działa i czy działa (z tym ze aplikacja przekłamuje o kilka kilometrów jest to specjalnie wprowadzony błąd do momentu kiedy uporam się z dostarczycielem reklam)
https://hotfile.com/dl/222850026/131027a/USB_GPS.apk.html

Obsługa tej wersji która minimalnie rożni się od wersji przedstawionej na screnach :
1.odpalamy program
2. podłączamy nasze urządzenie USB
3. naciskamy GPS Stop
4. powinno się pojawić okno z drugiego screenu potwierdzamy pozwolenie na używanie USB przez program (jeśli się nie pojawi to znaczy ze nasz program już ma pozwolenie na korzystanie z USB)
5.naciskamy USB Start powinno pojawić się okienko podobne do tego ze screenu nr.3 potwierdzamy i pod przyciskami powinien pojawić się napis "USB started"
6. naciskamy przycisk GPS Start i pod przyciskami pojawia się napis "GPS started"
7. czekamy aż status zmieni się na „Fix ok.”.
8. wciskamy przycisk Home lub przycisk powrotu program zacznie działać w tle (informuje o tym ikonka powiadomienia)
9. odpalamy dowolny program wymagający GPS i możemy sprawdzać działanie (uwaga na wspomniany wcześniej błąd pozycji jest on celowy )
10. Aby wyłączyć program działający w tle należy należy otworzyć go poprzez klikniecie w prawy dolny róg ekranu (tam gdzie znajduje się ikonka GPS) przywołać program klikając w jego odnośnik i nacisnąć GPS Stop (powinien pojawić się opis "GPS stopped" następnie normalnie wyjść z programu przyciskiem powrotu
Jeśli pojawia się błąd należy operacje powtórzyć (czasami się pojawiają błędy związane z obsługa USB niestety jest to związane z tym ze jednak GPS nie jest częścią tabletu tylko ja emuluje w takim wypadku pomocny może być reset )
Pozdrawiam
ps. W wypadku pytań lub sugestii od osób testujących aplikacje lub zainteresowanych tematem postaram się odpowiedzieć w miarę moich możliwości i wiedzy
ps.2 Jeśli ktoś z szanownych koleżanek i kolegów miałby jakiś pomysł na grę w która chciałby zagrać lub chciałby żeby grały jego dzieci, albo też przydatną w firmie, domu lub życiu codziennym aplikację na androida piszcie zobaczymy co da się zrobić

[ Komentarz dodany przez: jacekp1313: 2013-05-15, 12:02 ]
------------------------------------------------------------------------------------------
Taki temat warto "przykleić", łatwiej będzie odszukać
Ostatnio zmieniony przez Quaki 2013-05-15, 14:18, w całości zmieniany 1 raz  

hipeck 
GPS instruktor

Wysłany: 2013-05-20, 22:00   

Jakby to wyglądało w tablecie Goclever M713G ? Ma wprawdzie odbiornik GPS, ale jest on bardzo kiepski, a mnie zależy przede wszystkim na nawigacji. Ma jedno gniazdo USB i przez to gniazdo jest ładowany podczas jazdy z zapalniczki. Odbiornik zewnętrzny GPS po Bluethoot niestety nie przenosi sygnału do tabletu zadnym programem. pozdr

sorbifer 
Waypoint

Wysłany: 2013-05-21, 08:16   

Z podobnej bajki, z użyciem GPS'a HOLUX M1000, który ma wejście USB, z którego wykorzystuje tylko zasilanie, choć daje jeszcze RS232 TTL na wtyczce USB - i to jest do wykorzystania

HOLUX M1000 - połączenie przez kabel z komputerem
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1472314.html

Quaki 
Waypoint

Wysłany: 2013-05-22, 12:23   

hipeck wg specyfikacji obsługuje on USB OTG wiec powinien zaskoczyć ale nie mogę dać głowy ze tak będzie bo akurat z tym modelem nie próbowałem niestety
sorbifer tak HOLUX M1000 tez powinien dać rade (wydaje mi się ze kiedyś sprawdzałem kolejność ramki NMEA w takim sprzęcie i jest identyczna jak w moim jeśli tak to nie widzę problemu żeby to działało :)
Pozdrawiam

hipeck 
GPS instruktor

Wysłany: 2013-05-22, 12:30   

Czyli w przypadku M713 wystarczy podłączyć odbiornik GPS i zainstalować odpowiedni program, który przetransferuje fixa do tabletu? Jestem w temacie bardziej zielony niż sałata. pozdr

Quaki 
Waypoint

Wysłany: 2013-05-23, 10:17   

hipeck o ile tablet obsługuje USB host API i ma złącze USB OTG (czyli możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń ) to tak
Pozdrawiam

Quaki 
Waypoint

Wysłany: 2013-11-17, 15:39   

Witam
Nie zajmowałem się tym ale jeśli odbiornik TMC wysyła dane po rs232 to na pewno dało by się coś takiego wykonać
Wpadlem jeszcze na dodatkowy pomysl mianowicie najprawdopodobniej mozna zmusic odbiorniki GPS z BT do wspolpracy z tabletem poprzez polaczenie przejsciowki FTDI z dostepnymi na znanym portalu aukcyjnym plytkami BT
Pozdrawiam

wifi20 
Waypoint

Wysłany: 2013-11-17, 17:34   

@Quaki
Jeżeli chodzi o pomysł gry, to miałbym coś ciekawego. Graliśmy w to dawniej na kratkowanej kartce papieru (piłka nożna). Ja kilkanaście lat temu próbowałem zrobić to pod DOS-em i byłem tak daleko że można już było zagrać w dwie osoby, niestety jeszcze bez logiki dla komputera. Mógłbym podesłać działającą wersję na PC i jakieś materiały pomocnicze. Oczywiście wyrzekam się wszelkiego autorstwa. Myślałem też o tym aby spróbować na Androidzie, ale zanim się tego nauczę upłynie jeszcze dobrych kilka lat. A więc moja propozycja stoi.

spearo
Waypoint

Wysłany: 2013-11-18, 20:49   

Spróbuj GPSGate Fransona.

:)

========================
http://spearo.republika.pl

Quaki 
Waypoint

Wysłany: 2013-11-24, 13:11   

wifi20 dzieki za pomysl pomysle nad tym tez w to grywalem kiedys :) ale niestety na razie mam inny projekt a czasu jak zwykle za malo :)
spearo znam ten program ale on wymaga z kolei polaczenia z internetem moje rozwiazanie jest o tyle fajne ze podlaczasz sie z GPS-em fizycznie pod tablet bez posrednictwa innych mediow (nie musisz placic za internet i nie jestes zalezny od jego zasiegu)
Pozdrawiam

pietia-2 
Waypoint

Wysłany: 2014-09-27, 18:39   

Jakby to wyglądało w tablecie Odys Neo S8 plus Android 4.1 Jelly Bean mój tablet rospoznaje odbiornik zewnętrzny GPS po Bluethoot GPS BT-338 i RoyalTek RTG-2000
niestety TomTom nie znajduje GPS Bluethoot i jest taki sam problem z Navigonem .
Nie jestem geniuszem w tych sprawach ale będę wdzięczny o pomoc i dokładne wytłumaczenie.

pozdrowienia pietia-2

Quaki 
Waypoint

Wysłany: 2014-11-22, 14:42   

witam
przepraszam ze tak dlugo nie odpowiedzialem ale nie mam czasu ostanio bywac na forum
pietia-2 niew iem jak bylo by z tym konkretnym tabletem ale powinno to dzialac z zastrzezeniem ze tablet musi wspierac USB host-a (czy ten wspiera nie wiem musialbys to sprawdzic jak to zrobic opisane jest w pierwszym poscie
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu