Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasilanie Larka 35.6 poprzez USB
Autor Wiadomość
toren
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-05-01, 14:39   Zasilanie Larka 35.6 poprzez USB

Witajcie...
Po tym jak jedną navi uwaliłem zasilaniem w niewłaściwy sposób troszkę bardziej przyłożyłem się do tego by coś wyszło z ładowania w domu.

Rzuciły mi się kiedyś w oczy stare głośniki do kompa zasilanie 5V z gniazda USB, wystarczyło dobrać z jakiejś samochodowej (nie tylko) ładowarki pasujący wtyk i....... to tyle ;)

Sposób okazał się na tyle skuteczny że sprawdzony - na fotkach. Z wyjścia USB podawane jest napięcie 5.14V co w zupełności wystarczy na naładowanie takiego aku.

CIEKAWOSTKA

Ładowanie jest możliwe także przy wyłączonym komputerze :lol:

Ładowanie.jpg
Tak wygląda ładowanie w praktyce...
Plik ściągnięto 103 raz(y) 120,01 KB

kabel1.jpg
Tak przedstawia się zmontowany kabel
Plik ściągnięto 38 raz(y) 62,52 KB

jejonek36
Waypoint

Wysłany: 2009-05-02, 14:29   

To nie jest żadna nowość. Wiele Navi w standardzie ma dołączony kabel USB do komunikacji z komputerem.Kabel spełnia również funkcje ładowania:-)

toren
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-05-02, 21:53   

Masz rację... tylko nie w jednym ;-)
Ten model Larka nie może być ładowany poprzez kabel komunikacji USB. Stąd ten temat.

walek75 
GPS instruktor

Wysłany: 2009-05-21, 12:00   

toren napisał/a:
Ładowanie jest możliwe także przy wyłączonym komputerze

Tylko pod warunkiem, że komputer daje na port USB napięce w stanie czuwania. Niewiele jest takich płyt głównych oraz notebooków, a to z prostej przyczyny: w stanie czuwania (gdy do zasilacza w kompie dochodzi napięcie, a on jest wyłączony), płyta jest zasilana w 5V małym zasilaczem pomocniczym, który służy do dostarczania napięcia układom włączającym komputer (wówczas też na sygnał załączany jest główny zasilacz). Jeżeli zauważysz, że port USB wg normy może dać prąd 0,5A (w rzeczywistości może połynąć nawet 1A - bo na to taki prąd są bezpieczniki polimerowe) oraz, że możesz mieć podłączone do USB wiele urządzeń zasilanych z portu: ładowanie Navika, mysz, pogdrzewacz napojów itp, to może się okazać, że obciążenie zasilacza pomocniczego jest większe niż on może wytrzymać, co powoduje jego zniszczenie. Dla przykładu mój zasilacz iBOXa 400W na napięciu StandBy 5VSB ma wydajność 2.5A, dla experymentu obciążyłem go rezystancją 4ohm (szeregowo 2x 2ohm), więc płynął prąd 1,25A - połowa wydajności i po 30 min radiator na tranzystorze przełączającym był rozgrzany jak cholera, więc przerwałem eksperyment.

Toren, jeżeli Twój komputer daje napięcie na port gdy jest wyłączony, to lepiej ładuj navika przy włączonym (wtedy 5V bierze z dużego zasialcza mój iBox daje 14A).

saphire 
Navi Expert
Daję wędkę nie rybę!

Wysłany: 2009-06-13, 05:29   

Jest jeszcze jeden sposób na ładowanie bez kompa.

Kupujesz mini hub usb za *naście zł byle by miał zewnętrzny zasilacz którym będzie on zasilany - podłączasz go do zasilacza a do huba wpinasz nawigację kabelkiem USB :-)

Wczoraj tak ładowałem Navię.

BladeX 
Maestro GPS
Kamil

Wysłany: 2009-06-13, 11:32   

saphire napisał/a:
kabelkiem USB :-)
Tylko ten Lark nie ma ładowania przez USB.

mxw 
azymut

Wysłany: 2009-06-14, 23:52   

saphire napisał/a:
Kupujesz mini hub usb za *naście zł byle by miał zewnętrzny zasilacz którym będzie on zasilany - podłączasz go do zasilacza a do huba wpinasz nawigację kabelkiem USB :-)

sposób prawie dobry, choć 35.6 nie ma ładowania przez usb ;-)

powinieneś tylko napisać: kupujesz mini hub usb ......., a następnie wyrzucasz hub'a, a jego zasilacz podłączasz bezpośrednio do Larka :!:

ja tak zrobiłem i działa i pasuje idealnie :-D

hub Edimax, zasilacz 5V 1A, polaryzacja dobra, wtyczka idealnie pasuje do 35.6

RobbieG 
Waypoint

Wysłany: 2009-08-17, 08:16   

Ja podłączyłem mojego 35,6 kablem usb (nie firmowym) do kompa i ładuje baterię bez problemu.

Różne bebechy w tym samym modelu ?

macpomorze 
Waypoint
Mio 200

Wysłany: 2009-09-27, 15:49   Zasilanie nawigacji w samochodach

Panowie jaki pobór prądu jest przez larka 35.6 (mio 500 czy inną nawigację) pozostawiając je wlączone w samochodzie?.Pytam się, dlatego ponieważ mam tą nawigację stale podłączoną nie jeżdząc czasami tydzień , połtore tygodnia ze wzgledu na wykonywaną pracę i samochód służbowy.
Niektore urządzenia elektroniczne np. radio pionnera z cd i mp3 model z końca zeszłego roku pobiera ( podłączony panel w samochodzie i podtrzymywanie pamięci) pobiera na postoju aż 1A.Po tygodniu z panelkiem i akumulator szlak trafia.Dlatego wyjmuję ten panel z radia.Proszę o odpowiedź czy pobór prądu nawiagacji podlączonej do nieużywanego i wyłączonego samochodu jest wielki i czy w ogóle ktoś zajmował się takim tematem w nawigacjach.?

jacekp1313 
Maestro GPS
Navit.T700+NaviExpert

Wysłany: 2009-09-27, 16:26   

Navia Nv35 podłączona przez zasilacz 500mA pracuje i jeszcze doładowuje akumulator.

Pobór w stanie uśpienia można spróbować oszacować: jeśli po 72 godzinach czuwania rozładuje się akumulator 700mAh, oznacza to pobór prądu na czuwaniu ok. 10mA

macpomorze 
Waypoint
Mio 200

Wysłany: 2009-09-28, 05:03   

jacek w samochodzie można to w taki sposób sprawdzić;
przy wyłączonym silniku i wyłączonych odbiornikach prądu napięcie na klemach akumulatora musi wynosić 12,6 V, lub deczko więcej i wtedy to jest dobrze.
Potem włączamy np. nawigację do gmiazda zapalniczki i patrzymy o ile V napięcie się zmniejszyło.
Natomiast przy włączonym silniku, na wolnych obrotach ( przy wyłączonych odbiornikach) napięcie na klemach akumulatora... winno wynosić pomiędzy 13,8~14,4 V, ale w tym przypadku ma to już mniejsze znaczenie do silnik pracuje i alternator doładowuje akumulator.

Odpowiedz do tematu