Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Program nawigacyjny do turystyki pieszej
Autor Wiadomość
alsababnur 
Waypoint

Wysłany: 2009-04-25, 16:10   

A więc reasumując żeby widzieć zwykłe ścieżki leśne wystarczy mi "TwoNav 1.3"
i wgrywam go bez żadnej ingerencji w system i chodzi jak oryginalna mapamap..

BladeX 
Maestro GPS
Kamil

Wysłany: 2009-04-25, 16:14   

Tak.

walek75 
GPS instruktor

Wysłany: 2009-04-26, 13:50   

alsababnur napisał/a:
A więc reasumując żeby widzieć zwykłe ścieżki leśne wystarczy mi "TwoNav 1.3"
i wgrywam go bez żadnej ingerencji w system i chodzi jak oryginalna mapamap.

Delikatnie nazwę to: wniosek niepoprawnie wyprowadzony z tekstu :-)
Trochę się nie zrozumieliśmy niestety. Co innego ścierzki leśne, co innego trasy turystyczne i jeszcze inną rzeczą są mapki w 3D.
1. Mapki terenowe:
Jeżeli chcesz używać nawigacji w terenie, to potrzebujesz dokładnych map tego terenu, najlepiej wojskowe 1:25000, skalibrowane i przystosowane do współpracy z Ozie explorerem, NoniGPSPlot-em czy TwoNav. Musisz się liczyć z tym, że nie będziesz prowadzony "po ścieżce" na takich mapach, co najwyżej będzie Ci pokazywanty kierunek do wyznaczonego punktu. To będzie taki odpowiednik mapy papierowej w której będziesz miał na bierząci zaznaczone gdzie się aktualnie znajdujesz.
2. Szlaki turystyczne:
Są dostępne dla Garmina (na urządzenia Garmin oraz na program Garmin Mobile XT) mapki tutystyczne i to zarówno komercyjne: GPMapa Topo jak i freearowe np: Topo_PL_100 (dużo ciekawostek znajdziesz na stronie GPSManiaka http://gpsmaniak.com ). Na tych mapach zaznaczone są popularne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe.
3. Mapki z obrazowaniem tereny w 3D
W tym wypadku masz do dyspozycji na Twoim Larku program TwoNav i mapę EasternEurope (sądząc po niewielkiej cenie cudów nie należy oczekiwać). TwoNav ma możliwość importu map zarówno bitowych (scany map papierowych) jak i formatów wektorowych (SHP, DWG, DXF), jednakże mapy będą płaskie.
Gdybyś miał Garmina z wyższej półki, to zobrazowanie 3D i całkiem niezłą mapke miałbyś wgrywając do niego GPMapę Topo.

alsababnur 
Waypoint

Wysłany: 2009-04-26, 14:22   

hmmm....liczyłem raczej że będą to jakieś skany zdjęć satelitarnych lasów lub coś takiego z zaznaczonymi ścieżkami leśnymi nie jako szlaki ale takie zwykłe ścieżki jak są w każdym lasku...pomijam tu 3d i inne bajery..Wystarczyłoby żeby mi tylko gps np.pokazał dokąd zmierza ta dróżka..

Sance 
Maestro GPS
Pulpit maniac

Wysłany: 2009-04-26, 14:46   

alsababnur napisał/a:
skany zdjęć satelitarnych lasów lub coś takiego z zaznaczonymi ścieżkami leśnymi

Myślisz że z satelity widać drogę pod koronami drzew? Kolejna sprawa, w przeciwieństwie do nawigacji samochodowej nawigacja turystyczna jest bardzo wąskim rynkiem i nikomu nie opłaca się dreptać po leśnych drogach żeby zrobić dokładną mapę

walek75 
GPS instruktor

Wysłany: 2009-04-26, 19:34   

Sance napisał/a:
nikomu nie opłaca się dreptać po leśnych drogach żeby zrobić dokładną mapę

Racja, niemniej wojskowe 25-tki są całkiem niezłe, a jak je zeskanować i skalibrować pod Oziego to powstaje Offroadowa navigacja "lodzio-miodzio" :mrgreen: . Nie należy się zbytnio przejmować ich aktualnością, bo w leśnych duktach niewiele się zmienia. Inną sprawą jest, skąd pozyskać takie mapy. Widziałem fragment mojego terenu na wojskowej mapie papierowej i jest to naprawdę niezła rzacz dla turystyki pieszej (zaznaczone są nawet nośności kładek). W necie łatwo można znaleźć wojskowe 1:50000, ale mam podejrzenia, że są to szkoleniowe mapy z pewnymi zafałszowaniami (wnioskuję to przez porównanie fragmentu mapy 1:25000 z odpowiadającym jej fragmentem 1:50000)

htb 
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-04-29, 08:44   Turystyka piesza ?

Czy mozecie polecic jakis programik ktory zadziala na Lark 35.3 do turystyki pieszej ( nie musi miec map). Chodzi o program ktory bedzie rejestrowal trase naszej wedrowki i w razie jak zabladzimy to zebysmy mogli wrocic po tej wlasnie zarejestrowanej trasie.

Pozdrawiam

harry 
Maestro GPS
Szukaj-czytaj-pytaj

Wysłany: 2009-04-29, 09:03   

np. OZI Eksplorer, gpsplot, beelinegps

htb 
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-04-29, 10:52   

A cos z freeware moze ? Bo gpsplot niby fajny, tylko akurat opcja ktora mnie interesuje nie jest dostepna w wersji free :( A moze komus udalo sie uruchomic na Larku GPSVP ?

alsababnur 
Waypoint

Wysłany: 2009-05-04, 23:33   

Witam..
Mam teraz mały inny problemik ,mianowicie wybieram się w Bieszczady z moim larkiem niestety z mapą samochodową i tu mam pytanie czy wskaże mi on w lesie moją pozycję i nie chodzi o strzałeczkę tylko o te parametry z zakładki GPS tak żebym mógł je przenieść na papierową mapę i sprawdzić gdzie jestem i tu pytanie jaką mapkę mam kupić żeby się nadawała do takiego celu..
A czy ta strzałeczka będzie się przemieszczać czy raczej będzie stała w miejscu a parametry będą się zmieniać bo w końcu to mapa samochodowa to niby gdzie ma mnie prowadzić po jakiejś zielonej plamie gdzie nie ma drogi?

czytałem ostatnio na forum o prędkościach i portach na jakich pracują różne GPS mój pracuje teraz na najwyższej zdaje się że to coś około 114000 ale ustawienia fabryczne zalecają inną prędkość ,czy to że tak jest to ustawione ma wpływ teraz na prędkość pracy chodzi o to żeby podczas jazdy strzałka nie zostawała w tyle za pojazdem że jak jestem na krzyżówce to strzała mi każe skręcić a ja już dawno jestem po skręcie czy to może właśnie zależy od widoczności mojego urządzenia przez satelity..
No cóż trochę wam tu truję a moje pytania mogą się wydać banalne ale cóż ....gdyby się komuś chciało zerknąć to dzięki bo może lepiej nie zapuszczać się w niezbadane rejony Bieszczad z taką mizerotą..

Hukkle
Maestro GPS
Akira512

Wysłany: 2009-05-05, 01:04   

alsababnur napisał/a:
czy wskaże mi on w lesie moją pozycję i nie chodzi o strzałeczkę tylko o te parametry z zakładki GPS tak żebym mógł je przenieść na papierową mapę i sprawdzić gdzie jestem i tu pytanie jaką mapkę mam kupić żeby się nadawała do takiego celu..
Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć patrząc na ekran nawigacji. Jeśli na ekranie pojawiają sie parametry zakładki GPS to prawdopodobnie będą się one pojawiały również w Bieszczadach w takiej samej formie. Właściwość tą można wykorzystać do treningu określania pozycji na mapie papierowej na długo przed wyjazdem. Do tego celu będzie sie nadawała każda mapa która będzie posiadała siatkę południków i równoleżników.

Cytat:
czy ta strzałeczka będzie się przemieszczać czy raczej będzie stała w miejscu a parametry będą się zmieniać
Strzałeczka najprawdopodobniej będzie się zachowywać tak jak zachowuje się do tej pory, zgodnie z ustawieniami programu nawigacyjnego.

Cytat:
czy to że tak jest to ustawione ma wpływ teraz na prędkość pracy
Prędkość portu com nie ma znaczenia dla opcji wyświetlania aktualnej pozycji.

Cytat:
może lepiej nie zapuszczać się w niezbadane rejony Bieszczad z taką mizerotą
Nie ma sensu obciążać się w trakcie wędrówki sprzętem którego nie potrafi się obsługiwać.

marekamc 
GPS instruktor

Wysłany: 2009-05-07, 19:10   

Rzuć okiem na mapy, które są na moim zwierzaku. Może akurat coś znajdziesz co będzie Ci odpowiadało.

Pentagram GT 5220

alsababnur 
Waypoint

Wysłany: 2009-05-07, 23:01   

To znowu ja...
Chodziłem po necie w poszukiwaniu informacji przydatnych w/w kwestiach i znowu pojawiło się parę pytań..
Otóż spotkałem się z trzema formatami zapisu pozycji oraz przykłady jak to przeliczać na pozycję taką jaka jest wyświetlana w urządzeniu w tej zakładce gps..

Może ktoś natknął się na taki kalkulator a może na jakąś aplikację do telefonu do przeliczenia tego.?
i jeszcze jedno w jaką mapę powinienem się zaopatrzyć żeby wygodnie mi było nanosić swoją pozycję..
Spotkałem się z paroma punktami odniesienia gps do mapy standardowo to dWGS-84 czy dobrze miarkując wydaje mi się że właśnie taką mapę powinienem kupić bo skoro to nie jest gps turystyczny i niema w nim możliwości zmiany odniesienia a ma mi jedynie służyć do podania mojej pozycji i chyba nic więcej z nim nie zrobię bo obszarów leśnych i tak nie ma a sama skala pozostawia wiele do życzenia nie licząc tej zielonej plamy na mapie to i tak pozycję z larka będę musiał przeliczyć na cyfry zrozumiałe da mapy i dopiero wtedy zaznaczyć pozycję.

goldi111
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-06-21, 16:57   jaka mapa turystyka piesza i na ryby

mam navigacje blov odblokowanego jakie mapy wgrac tak jak w temacie

jacekp1313 
Maestro GPS
Navit.T700+NaviExpert

Wysłany: 2009-06-21, 17:06   

Na forum o nawigacjach samochodowych niewiele na ten temat znajdziesz, ale nasz klient, nasz pan.
Polecam OziExplorera.
Program: http://www.my-navia.pl/vi...der=asc&start=0
Mapy: http://www.my-navia.pl/vi...719df4d3a#89398

Punkty nawigacyjne do programu AutoMapa: http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?p=94255#94255 oraz http://mazury.info.pl/gps/

Odpowiedz do tematu