Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Zasilanie i ładowanie GPS na..... rowerze.
Autor Wiadomość
lelek
Navi Expert

Wysłany: 2009-04-25, 15:10   

snaffie napisał/a:
bo mnie uczyli o złączu p-n (nie n-p)

A jaka to różnica? :-D Jak połaczymy kawałek miedzi i żelaza to tez bedziesz się kłócił, że jest to złącze Cu-Fe a nie Fe-Cu? :mrgreen:
snaffie napisał/a:
A poza tym uważam, że ten wykład był niepotrzebny

Czy w swojej przenikliwości nie zauważyłeś, ze odpowiadałem na konkretne pytanie:
Heon napisał/a:
Wiec jak nazwać zjawisko które występuje w diodzie i czo je powoduje??

Trzeba czytać całe wątki a nie ostatni post... Sprawa dotyczyła kwestii: dlaczego dioda nie stosuje się do prawa Ohma.

Sance 
Maestro GPS
Pulpit maniac

Wysłany: 2009-04-25, 15:33   

Nie macie synki innych zmartwień ? To nie forum o o diódkach ani kondensatorkach żeby na ten temat za długo dyskutować

BladeX 
Maestro GPS
Kamil

Wysłany: 2009-04-25, 15:35   

Ale warto się coś jeszcze w życiu się nauczyć.

Jazzstar 
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-04-25, 20:43   

Różnica taka, że we wszelakiej literaturze fachowej używa się określenia złącza p-n a nie n-p. Poza tym dla diody też używa się pojęcia rezystancji tyle że dynamicznej ale to dyskusja na zupełnie inne forum.

Co do tematu tego wątku to robienie układu na lm317 uważam za co najmniej nieporozumienie w tym przypadku. Tu aż się prosi o przetwornicę step-up, która będzie stabilizowała napięcie 5-6V przy wejściowym od 1.25V i nie będzie ani większa ani specjalnie droższa.

snaffie 
Navi Expert
Embedded...

Wysłany: 2009-04-25, 20:45   

lelek napisał/a:
snaffie napisał/a:
bo mnie uczyli o złączu p-n (nie n-p)

A jaka to różnica?

Nie w tym rzecz, złącze p-n to nazwa powszechnie stosowana w literaturze i nie tylko w Polsce.

PS. Wątek czytałem od początku, więc bardzo proszę nie insynuuj mi takich rzeczy, jeśli po prostu stwierdzam, że np to było niepotrzebne:
Cytat:
Typu n - krzem lub german domieszkowany atomami arsenu lub antymonu, dzięki czemu w sieci krystalicznej kryształu istnieje nadmiar elektronów (As i Sb mają 5 elektronów walencyjnych, Si i Ge 4)

Bo widzisz, możesz być sobie samoukiem, czy nawet nauczycielem elektroniki, nie zmienia to faktu że dla laika (czytaj niezainteresowanego) powyższy cytat nie ma sensu. Pomijam fakt, że poddaje w wątpliwość, żebyś to pięknie napisał z pamięci.

EDIT: Jazzstar, uprzedziłeś mnie chwilunią ;)
Pozdrawiam.

lelek
Navi Expert

Wysłany: 2009-04-25, 21:41   

snaffie napisał/a:
to było niepotrzebne:

:mrgreen:
Widzisz... Jestem w tej komfortowej sytuacji, że mogę nie zwaracać uwagi na twoje zdanie co jest potrzebne na tym forum a co nie :mrgreen: Póki co, nie jesteś moderatorem i nie ty decydujesz co wyciąc a co zostawić.
snaffie napisał/a:
poddaje w wątpliwość, żebyś to pięknie napisał z pamięci.

Teraz to ty insynuujesz. A może raczej mierzysz swoją miarą. To, że ty nie potrafiłbyś tak napisać nie oznacza, że inni nie potrafią. A tu niespodzianka; jestem chemikiem i takie bajanie o atomach, sieciach krystalicznych i elektronach walencyjnych to dla mnie chleb powszedni.

Heon 
Waypoint

Wysłany: 2009-04-25, 21:51   

Cytat:
Co do tematu tego wątku to robienie układu na lm317 uważam za co najmniej nieporozumienie w tym przypadku. Tu aż się prosi o przetwornicę step-up, która będzie stabilizowała napięcie 5-6V przy wejściowym od 1.25V i nie będzie ani większa ani specjalnie droższa.

Może jakiś shemacik bo to ze napisałeś ze lepiej będzie inaczej ale nie napisałeś jak i nie dałeś schematu to skąd mamy to wiedzieć.

Jazzstar 
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-04-25, 22:48   

Pierwsze z brzegu, max1674.
Działa od jakichś 1.3V, daje 5V na wyjściu i max prąd ok. 1A
Lark 35.0 pobiera do działania i ładowania w sumie jakieś 250mA

Mała poprawka - dla 5V FB należy podłączyć do masy a nie do wyjścia

max1674.JPG
Plik ściągnięto 7091 raz(y) 18,27 KB

prenrzyk 
GPS instruktor

Wysłany: 2009-04-26, 08:31   

Ja w rowerze mam taką piastę.
Może po zakończeniu naukowych dywagacji ktoś prosto napisze co i jak : co kupic,zrobić i jak podłączyć do Akiry aby dynamo ją łądowało.
Z góry pięknie dziękuje za konkretne odpowiedzi.
P.S. Temat z elektrody postudiowałem ale nic nie wiem,bo tam kazdy mądry i swoje poprawki wprowadza i w końcowym efekcie nie ogarniam tego co i jak.

Heon 
Waypoint

Wysłany: 2009-04-26, 20:22   

Kolego zrób układ z pierwszego linku a na pewno będzie ci działać. Tu są prowadzone dywagacje które nie mają tak naprawdę znaczenia bo zyski jakie można osiągnąć po modernizacji to na sprawności 10 -15 %. A ty tak czy siak będziesz musiał pedałować :P

Jazzstar 
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-04-26, 20:29   

Będzie działać ale przy wyższych prędkościach.

gienek121 
GPS instruktor

Wysłany: 2009-04-26, 20:30   

nie prosciej napisac ze dioda "prostuje"prad i przewodzi tylko w jednym kierunku ?

Wedrowca 
Maestro GPS

Wysłany: 2010-06-29, 13:34   Zasilanie i ładowanie GPS na..... rowerze.

Jeśli ktoś posiada prądnicę w piaście przedniej w swoim rowerze, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie jazdy GPS był ładowany. Aku wbudowane wiadomo że dość szybko wysiądzie, a takie ładowanie skutecznie pozwoli nam na bezproblemową jazdę nawet kilkanaście godzin dziennie :-) .
Piasta wytwarza napięcie 6V/3W - napięcie zmienne. Przetwornica pracuje ze stałym napięciem, więc wystarczy zwykły mostek i elektrolit do wygładzenia pulsowania. Sama przetwornica to nic innego jak wymontowana elektronika z fabrycznego zasilacza samochodowego. Zaczyna pracować już przy 5,5V. Prądnica potrafi dostarczyć ~7V na biegu luzem, a z elektrolitem spokojnie trzyma wymagane 6V dzięki czemu przetwornica nam ruszy - co widać na fotce (świeci LED).
Pozostaje tylko całość obudować i zamontować w rowerze. W końcu dynamo i tak bez przerwy pracuje w czasie jazdy, to po co miało by pracować bezproduktywnie?

A jak się spisze w działaniu w terenie? Dam znać jak zamontuję piastę w kole :-)

DSC01054.JPG
prądnica, mostek, przetwornica
Plik ściągnięto 172 raz(y) 158,17 KB

perinoid 
Navi Expert

Wysłany: 2010-06-29, 15:09   

Pomysł dobry. Tylko jak podłączysz to wszystko pod prądnicę, to będzie ci się trudniej jechać (gdy obwód jest otwarty, prądnica nie stawia oporu, jak zamkniesz to zaczyna działać jak hamulec elektromagnetyczny).

MarcinKielce 
azymut

Wysłany: 2013-08-04, 13:18   AKIRA MM-512 do roweru.

Na wstępie chciałby wszystkich serdecznie powitać, a więc WITAM WAS :-D

Mam akire mm-512,dosłownie od 2 godzin, bateria trup, nic dziwnego. Chciałem zamontować ją do roweru nawet nie jako navi żeby mnie kierowała pod adres tylko jako rejestrator tras. Do sedna. 5V 2A matematyka jest prosta 10W !! Ludzie kochanie toż to potwór. Czy to jest absolutne minimum co trzeba jej podać do działania? Szukam i szukam i główkuję jak zasilić tą bestię w jakiś sensowny sposób pomijając zasilanie bateryjne. Tradycyjne dynamo rowerowe ma 6V 3W szału nie ma ale czy nie wystarczy dla takiego urządzenia?

PS Pozdrawiam serdecznie jako świeżak.
Marcin

Odpowiedz do tematu