Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacekp1313
2011-09-02, 15:37
Jaka ładowarka sieciowa do Larka?
Autor Wiadomość
lelek
Navi Expert

Wysłany: 2009-01-11, 18:56   

kockodo napisał/a:
Witam czy podlaczona ladowarka luzem bez larka , pozostawiona w samochodzie na noc, moze rozladowac akumulator?

Zapewniam Cię, że masz w samochodzie kilka urządzeń, któe pobierają znacznie więcej prądu niż ładowarka na "biegu jałowym". Choćby alarm, podtrzymanie pamięci radia, komputer sterujacy wtryskiem. I akumulator wytrzymuje.

trafo 
Waypoint

Wysłany: 2009-01-31, 21:59   

Mam Larka 35.0 (EU) zakupionego w promocji w Cf/GW. Wraz z nim dostałem kabel USB i ładowarkę samochodową. Przez USB z kompa ładuje się ok 3 godz. Natomiast przez ładowarkę samochodową w samochodzie ok 2 godz. Ładowarka samochodowa (made in China) ma parametry : Input DC 12-40V, Output : DC 6 V +-5% (tak, tak 6 V, to nie pomyłka), 1,5 A max.
W środku jest bezpiecznik (duży) 2 A i przetwornica na LM 2576.
Na zasilaczu z wiertarki akumulatorowej (12V/400mA) - dorobiłem sobie przejściówkę na gniazdo zapalniczki - ładuje Larka w ok 2,5 godz.
Jak będę miał czas to zmierzę czas ładowania i prądy ładowania.

EDIT
Ładowanie od zera do maksimum (zapalenie zielonej kontrolki), Lark wyłączony.
Ładowanie przez rozgałęźnik czteroportowy USB (ma 3 podpięte pendrivy), czas: 3h 40' 15"
Prądu nie mierzyłem, ale obliczamy:
750 mAh (mniej więcej taką ma pojemność) : 3,67 h : 0,7 = 291,94 mA
Ładowanie przez USB bezpośrednio z kompa, czas : 2h 39'
750 mAh : 2,65 h : 0,7 = 404,31 mA
Ładowanie w samochodzie: czas 1h 33'.
750 mAh : 1,55 h : 0,7 = 691,24 mA (sam się nieco dziwię, że taki duży prąd na USB)

Zakupiłem ładowarkę sieciową z kabelkiem i wtyczką mini USB za 25 zł - jedynie naklejka "USB charger, Input 110-240 V, Output DC : 5 V / 1,5 A, Made in Taiwan. Sprzedawca polecił ją jako półprofesjonalną z pełną izolacją. Naładował Larka w 2h 15 '.
750 mAh : 2,25 h : 0,7 = 476,19 mA
Co ciekawe przy włączonym Larku naładował od prawie 0 do 65 % w 30 minut.
750 mAh * 0,65 : 0,5 h : 0,7 = 1392,85 mA (z czego ok 150 mA na działanie Larka).
Ostatnio zmieniony przez trafo 2009-03-12, 18:59, w całości zmieniany 2 razy  

Miku 
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-02-07, 11:11   Działająca ładowarka na 230VAC.

Witam wszystkich...

Jestem posiadaczem Larka 35.5c Ponieważ nie znalazłem tego o czym chce napisać na tym forum, postanowiłem podzielić się moimi doświadczeniami jeżeli chodzi o ładowarki. Po pierwsze poczytałem trochę na temat standardu miniUSB-B (http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus). Niestety jak chyba większość sprzętu chińskiego nie koniecznie spełnia on standardy międzynarodowe. Po drugie sprawdziłem w jaki sposób podłączone są piny we wtyczce mini-USB w ładowarce samochodowej - i tu znalazłem rozwiązanie. Otóż...

W ładowarce samochodowej do Lark 35.5c pin nr 4 zwarty jest z pinem nr 1 (5VDC), a piny nr 2 i 3 są nie podłączone.

Wynika z tego że po napięciu na pinie 4 nawigacja rozpoznaje jakim prądem ma ładować baterię, inaczej mówiąc rozpoznaje czy jest podłączona do portu USB w komputerze i ma ograniczać prąd ładowania (np do 100mA) czy też jest podłączona do ładowarki i może ładować baterię dużo wyższym prądem ładowania (myślę że około 400-500mA).

Aby "zrobić" ładowarkę sieciową która będzie ładowała nawigacje tak jak ładowarka samochodowa (ok 3h) należy ładowarkę 5V o wydajności co najmniej 500-800mA przerobić tak aby do pinu nr 4 było podłączone 5V a piny 2,3 były rozwarte.

Kupiłem ładowarkę sieciową do telefonu Motorola V3 z rozbieraną wtyczką USB i przerobiłem ją właśnie w ten sposób. W tym momencie ładuje nawigację od zera do pełna w około 3,5 godz. Przed przeróbką ta sama ładowarka ładowała nawigację ok 14h i po jakimś kilku godzinach pomarańczowa dioda gasła i trzeba było powtórnie odłączyć i podłączyć wtyk USB. Nie wiem czy nie zostanie to uznane za reklamę ale ładowarką z rozbieralnym wtykiem USB jest ładowarka firmy BlueStar.

Zaznaczam, że ta przeróbka dotyczy nawigacji Lark 35.5c.

Na koniec dodam, że np. w przypadku nawigacji Mio (3,5" - nie znam modelu) pin nr 4 był zwarty do masy (znów jakiś inny standard).

Mam nadzieję, że mój post wyjaśni większość wątpliwości.

Poniżej zdjęcia z rozpiską z ładowarki samochodowej oraz przerobionym wtykiem ładowarki sieciowej.

lad_sam.jpg
Ładowarka samochodowa do Lark 35.5c
Plik ściągnięto 62 raz(y) 733,48 KB

wtyk.jpg
Przerobiony wtyk USB
Plik ściągnięto 58 raz(y) 570,93 KB

aster1 
Waypoint

Wysłany: 2009-02-07, 22:32   

Pogratulować uporu nad rozpracowaniem niuansów z ładowaniem,na pewno pomoże to wielu osobom które chcą ładować z sieci.Ja natomiast wykorzystuję ładowarkę sieciową od MP-4 też firmy lark i wydaje się że jest kompatybilna z 35.5 bo właśnie laduje ok 3-3.5 godz.Ale jest jeszcze jedna ciekawa rzecz,otóż kiedy wkładam wtyk tej ładowarki do nawigacji wyłączonej("of")kontrolka ładowania w nawi zapala się na zółto ale w ładowarce nadal pali się na czerwono co oznacza brak ładowania lub ładowanie bardzo małym prądem.I jeżeli tak zostawię to ładowanie nie wiem czy choć w minimalnym stopniu postępuje,bo nawet po 10 godz. nie była naładowana,ale przez przypadek zauważyłem że wciskając przycisk "on" nawigacji na ok 0,5 sek. tak aby nie uruchomić larka, zapala się w ładowarce zielona dioda co sygnalizuje ładowanie.Zjawisko to nie występuje (jeżeli to można tak nazwać)jak pracuję na nawigacji i w czasie ładowania ją wyłączę.Parametry Ładowarki sieciowej to na wyjściu 5V 300mA.

inhuman
azymut

Wysłany: 2009-02-08, 20:34   

Sposób Miku działa. Zakupiony Lark 35.5c w ogóle nie chciał się włączyć. Ładowanie ładowarką od V3 trwało kilkanaście godzin, po czym gasła dioda ładowania. Po zabawie lutownicą ładował się jakieś 2h i zapaliła się w końcu zielona dioda (nie był całkiem rozładowany).

Co prawda po włączeniu w Windowsie po pełnym naładowaniu pokazuje stan baterii ~80%, ale może tak ma być, zobaczę jeszcze po kilku ładowaniach...

oxis4 
Waypoint

Wysłany: 2009-06-25, 18:04   Ładowanie GPS-a z 220V

Polecam ZAJEFAJNE ROZWIAZANIE do Ładowania urządzeń (nie tylko naszych nawigacji) z gniazdka w domciu. :mrgreen: NAPRAWDE POLECAM >>> Gniazdo samochodowe 12V w domciu><><>> i do tego mozna podłączyc mnóstwo urządzeń !!!! REWELACJA :mrgreen: :mrgreen:

http://www.allegro.pl/ite...0v_12v_70w.html

http://www.allegro.pl/ite...0v_12v_70w.html

Mickey
Waypoint

Wysłany: 2009-06-25, 19:01   Re: Ładowanie GPS-a z 220V

ech reklama jak się patrzy.
Kupa kasy - prostownik w Auchan/Castoramie/etc kupisz taniej nie mówiąc że są mini przejściówki za 10pln

Tomasz_Chmiel 
guru

Wysłany: 2009-06-25, 19:11   

Warszawa sklep Promobile Puławska /Odyńca kupiłem za 6 PLN.
Tylko nie zawsze mają na składźie:-|

Pulpity na różne nawigacje w tym Menu AnnA i sporo softu
http://chomikuj.pl/Tomasz_Chmiel

geryO
azymut

Wysłany: 2009-07-08, 08:23   

Kabelek do telefonu z 220 na 10- koncówka miniUSB - 15 złoty w każdym komisie z telefonami

harry 
Maestro GPS
Szukaj-czytaj-pytaj

Wysłany: 2009-07-08, 14:19   

geryO napisał/a:
z 220 na 10
Jeśli miałeś na myśli jednostki napięcia, to dwukrotnie przesadziłeś...

gosciukolorowy
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-07-08, 19:20   

Dodam tylko,że czesto te ładowareczki do telefonow z mini USB są tak słabe prądowo,że albo wcale nie naladuja naszej nawigacji albo będą ją ładowały "wiecznie". Ja polecam takie ładowarki które wydajność prądową po stronie 5V maja conajmniej 1000mA (1A) a najlepiej 2A. (moc 10W) Można takowe znaleźć nawet w "sklepie dla Idiotów". Mam taką na 2A i ładuje larka 43.1 w około 2-3godzin. Ładowarka o wydajności 600mA nie potrafila mi naładować Larka w czasie 24 godzin (dodam żę Lark byl w czasie ładowania wyłączony)

bbogi
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-07-09, 08:19   

Moja ładowarka motorola DCH 3 od słuchawki do komórki ładuje mi L 3,5 w 4 godziny.
Wydajność prądowa 550 mA.

Pozdrawiam

Heon 
Waypoint

Wysłany: 2009-07-09, 09:12   

gosciukolorowy napisał/a:
Dodam tylko,że czesto te ładowareczki do telefonow z mini USB są tak słabe prądowo,że albo wcale nie naladuja naszej nawigacji albo będą ją ładowały "wiecznie". Ja polecam takie ładowarki które wydajność prądową po stronie 5V maja conajmniej 1000mA (1A) a najlepiej 2A. (moc 10W) Można takowe znaleźć nawet w "sklepie dla Idiotów". Mam taką na 2A i ładuje larka 43.1 w około 2-3godzin. Ładowarka o wydajności 600mA nie potrafila mi naładować Larka w czasie 24 godzin (dodam żę Lark byl w czasie ładowania wyłączony)

2A teraz to ty już sporo przesadziłeś stracisz na żywotności baterii i to bardzo 1.5 A to już za wiele najlepiej jest używać 1 A czas ładowania przy niej to ok 3 godzin

@GUTEK@ 
Waypoint

Wysłany: 2009-07-09, 10:48   

Heon napisał/a:
2A teraz to ty już sporo przesadziłeś stracisz na żywotności baterii i to bardzo 1.5 A to już za wiele najlepiej jest używać 1 A czas ładowania przy niej to ok 3 godzin

Jeśli by ten aku w larku rzeczywiście brał 2A podczas ładowania to by można na nim jajka smażyć o ile w ogóle aku by to przeżył.
Aku nie jest bezpośrednio podłączony pod wejście zasilania, jest tam układ odpowiedzialny za ładowanie. Wystarczy pomierzyć że lark podczas ładowania bierze tylko 300mA (= 0.3A), niezależnie od zastosowanego zasilacza. Dodatkowo jeśli włączymy larka podczas ładowania wtedy bierze on ok. 550-600mA.

Pomiary wykonane na larku 35.6.

gosciukolorowy
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2009-07-09, 15:48   

Panowie chyba zdajecie sobie sprawe ze 2A to maksymalny prad wyjsciowy jaki daje taka ladowarka. To urzadzenie ladowane (a raczej jego uklady odpowiedzialne za ladowanie) samo decyduje jaki ma brac prad ladowania. To po pierwsze. O usmazeniu czegokolwiek nie moze byc wiec mowy. Nic sie nie ma prawo samo zepsuc z powodu tego ze ladowarka ma wiekszy max prad ladowania.
Ja wole miec zapas wydajnosci pradowej (stosuje jedna ladowarke do kilku roznych urzadzen) a nie kupowac do kazdego urzadzenia nowa ladowarke. To po drugie.
Nawet ladowarka dolaczona do Larka ma wydajnosc 1A wiec chyba jasne jest ze 600mA to minimum jakie jest wymagane od naszego urzadzenia ladujacego. (ja mam Larka 43.1 wiec mozliwe jest ze ten model tez ma wiekszy prad ladowania niz Lark 35.6 o ktorym pisal przedmowca.)
Po trzecie to ja testowalem ladowarke o wydajnosci teoretycznej 600mA i jak pisalem czas ladowanie byl bardzoooo dlugi. Moze trafilem na cos wyjatkowo lichego? Moze?
Ja kupilem taka na 2A i nie jest to bog wie jaki kolos. Mala zgrabna ladowarka i tylko nieco drozsza od tych waszych do telefonow. To moja opinia i kazdy moze zrobic jak uwaza.
Polecil mi ja znajomy elektronik mowiac .... kup jaka chcesz....ale potem nie mow ze ladujesz calymi dniami. Kupilem swoja i laduje nia duzo szybciej niz poprzednia. Jestem z niej zadowolony i to tylko tyle. Nikt nikogo do niczego tu nie zmusza. Mozna przeciez ladowac nawet poprzez USB z komputera, tylko po co do ladowania uzywac kilkuset watowego zestawu kiedy wystarczy np. 10W lub nieco mniej.

Odpowiedz do tematu