Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacekp1313
2012-09-16, 19:00
Data UTC
Autor Wiadomość
martel11
Navi Expert

Wysłany: 2012-09-15, 09:27   Data UTC

Na wstępie bardzo proszę moderatora o nie podczepianie tego tematu do jakiegoś innego, aby nie umknął on wśród innych. Chciałbym pobudzić innych do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami - jeśli je mają - w opisanym poniżej problemie. Zresztą nie znalazłem na forum rozwiązania tego problemu, ani jego opisu choć wiem na pewno, że nie tylko ja się z nim zetknąłem. Wprawdzie problem po trosze opisałem w temacie o Larku 35.9, ale wtedy nie byłem pewny co jest jego powodem. Przekonałem się, że może on dotyczyć wielu modeli Larka - a może nawet wszystkich. A więc do rzeczy.
Lark 35.0 i Lark 35.9 (z tymi miałem do czynienia) mają potwierdzoną wadę oprogramowania, która powoduje, że data UTC (ta pobierana z satelity) pokazuje rok 1993, styczeń zamiast oczywiście września 2012. Dzisiaj jest to np. 30.01.1993. W Larku 35.9 widać to od razu, bo można ją zobaczyć w ustawieniach - status GPS, dolna zakładka. W larku 35.0 w zakładce w statusie GPS jest tylko czas, ale tu można to sprawdzić w jakimś programie pobierającym datę z GPS. Np. igo primo w standardowej skórce pokazuje bieżącą datę i będzie to właśnie ta z 1993 roku lub też moża ją sprawdzić w tym programie wprowadzając jakieś dane o zużyciu paliwa. Wówczas ujrzymy, że dane o zużyciu zostały wprowadzone w 1993 roku! Oczywiście należy to robić jak urządzenie złapie już sygnał GPS.
Niektórzy z was mogli nawet nie zauważyć, że coś takiego dzieje się z waszymi Larkami. Ale jak zaczniecie dociekać to się możecie mocno zdziwić. Przypomnijscie sobie, czy np. nie dzialo się wam coś dziwnego z datą lub czasem w waszych Larkach. Łatwo to stwierdzić własnie w igo, a także w Oziexplorer.
Czy w czymś to przeszkadza? Teoretycznie nie i nawigacja w zasadzie działa, ale w pewnych wypadkach jest to naprawdę upierdliwe. Zwłaszcza wtedy gdy program pobiera do swojego dzialania datę z satelitów, a nie tylko z systemu. Np. w lecie automatycznie zmieni tryb na nocny wczesnym popołudniem, no bo "myśli", że tkwi w zimie 1993 roku i działa wg wschodów i zachodów słońca z tej pory roku. Na dodatek może, ale nie musi przestawiać się data systemowa. Jak pisałem stwierdziłem to na 35.0 i dwóch 35.9. Na wszystkich przez pewien czas (raczej krótki od zakupu) data była prawidłowa, bo bieżąca. Na wszystkich potem przestawiła się. A najciekawsze jest to, że nie jest to data przypadkowa. Data UTC cofa się o 19 lat i siedem miesięcy. Data ta biegnie potem sobie jakby nic (dzień się zmienia na kolejny) i np. dziś jest to 30.01.1993. Czas UTC pozostaje prawidłowy. Nie pokrywa się on oczywiście z czasem bieżacym, ponieważ w zależnosci od tego czy mamy czas zimowy, czy letni jest o jedną lub dwie godziny wcześniejszy. Ale to jest prawidłowe.
Dwa Larki 35.9, które miałem na gwarancji zareklamowałem i serwis bez specjanego ociągania się wydał mi zaświadczenia o niemożliwości naprawy. Widać im też jest problem znany, ale nie mają rozwiązania.
I tu jestem mocno zdziwiony. Larki są w ofercie od wielu lat i dotychczas sprzedawane są z taką fuszerką? Czy rzeczywiście nie można napisać jakiejś poprawki do oprogramowania, zeby tak sie nie działo? Pytanie to kieruję do fachowców, bo sam nie jestem informatykiem, a na forum jest na pewno wielu zdolnych informatyków. A może już jest taka poprawka? Choć nie sądzę, bo inaczej w serwisie by ja stosowali. Bardzo proszę o wasze uwagi i spostrzeżenia jeżeli je maci w tm względzie.
Temat chciałem założyć w ogólnym dziale o Larkach, bo wydaje mi się, że wiele Larków tak ma, ale nie dało się, więc wybrałem 35.0, bo sam takiego posiadam i czasem go jeszcze używam.

___Olivia_ 
Maestro GPS

Pomogła: 183 razy
Wysłany: 2012-09-15, 09:56   

martel11,
Uważam , że to nie jest wina oprogramowania urządzenia , jedynie wina oprogramowania nawigacyjnego. Ja na Mancie mam podobny problem z przestawianiem czasu do przodu , ale tylko MapaMap w wersji 7.2.8 . Na poprzednich wersjach nie miałam tego problemu . Inne programy nawigacyjne nie przestawiają czasu.
Poczytaj tu :arrow: http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?t=34099

martel11
Navi Expert

Wysłany: 2012-09-15, 14:39   

__Olivia_, z całym szacunkiem, :-) ale chyba niezbyt uważnie przeczytałaś to co napisałem. Znam rózne przypadki przestawiania czasu przez programy nawigacyjne i spotkałem się z nimi, ale to da się pokonać. Czytałem wszystkie tematy i wątki zwiazane z przestawianiem czasu na forum, również ten, o którym piszesz, ponieważ rozwiązania szukam już od dawien dawna. Ale to o czym ja piszę nie ma nic wspólnego z programem nawigacyjnym, a wyłącznie ze współpracą Larka z sygnałem GPS, zresztą to sie dzieje i bez programu nawigacyjnego. I tak jak podałem serwis potwierdza istnienie takiego zjawiska. W chwili obecnej drążę ten temat już tylko dla sportu, bo zmieniłem nawigację i problemu sie pozbyłem. Ale jak podałem mam jeszcze Larka 35.0, a poza tym jest cała masa innych użytkowników Larków i ciekawią mnie ich spostrzeżenia. Prosta sprawa - niech zobaczą, jeżeli mają taką możliwość - jaka jest u nich data w statusie GPS (nie czas).

mrufmruf
azymut

Wysłany: 2012-11-18, 21:07   

Witam, problem nie dotyczy wyłącznie Larków. Posiadam Audiomedia AMG5.0, po pewnym okresie prawidłowego działania (ok. miesiąc) zaczął mi zmieniać schematy dzień/noc o nieprawidłowych porach. Dopiero dziś miałem trochę czasu się temu przyjrzeć; miałem nadzieję że to wina oprogramowania nawigacyjnego, ale niestety całość występuje nawet po usunięciu karty z urządzenia. Data dzisiejsza np. to 2032/07/04, a więc 19 lat i ok. 8 m-cy, tyle że w odróżnieniu od martel11 do przodu. Póki co próbowałem resetu, resetu GPS, przywrócenie ustawień fabrycznych, bez skutku. Przy resecie GPS ustawia mi wstępną datę na rok 2080, po czym gdzy złapie sygnał wraca 2032. Godzina jest prawidłowa. Generalnie nie zajmowałbym się tym, ale uważałem automatyczną zmianę schematów dzień/noc jako coś bardzo użytecznego i obecnie niezwykle mnie irytuje konieczność zatrzymywania się wieczorem do zmiany schematu, gdy jasny monitor utrudnia jazdę. Będę jeszcze szukać rozwiązania, niestety po przeczytaniu tego tematu nie mam wielkiej nadziei na rozwiązani problemu.

Odpowiedz do tematu