Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacekp1313
2019-06-13, 07:09
Smartfony/tablety vs. tradycyjne nawigacje PND
Autor Wiadomość
perinoid 
Navi Expert

Wysłany: 2012-04-03, 20:07   

jacekp1313 napisał/a:
Ale komórek z ekranem 5 calowym jeszcze nie ma. A jazda na maleństwach nie na moje oczy

Samsung Galaxy Note ma 5.3" ;-)

jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2012-04-03, 20:19   

perinoid napisał/a:
ma 5.3"
A jak to trzymać w ręce w czasie rozmowy?
http://www.ipod.info.pl/w...-1202167631.jpg

[ Dodano: 2012-04-03, 20:31 ]
1. Nokia E66 w samochodzie łapie gorzej od biedronkowej Navii
2. Wyświetlacz - 5 cali do samochodu OK, ale mało poręczne jak na telefon. Mniejszy ekran dobry dla młodych oczu
3. Multimedia - nie używam. Muzyka leci z radia/CD. A w czasie jazdy filmów nie oglądam
4. Jak przyjechałem samochodem, to nawi mam w samochodzie. Do łażenia po mieście na piechote wystarczy cokolwiek (choćby darmowy GPSMid)

Co do Sygica ( i innych na Andka) - na razie nie ma w czym wybierać. MM i AM to wersje testowe, Sygic mnie zniechęcił w wydaniu na WinCE
No i jeszcze jedno (do usability) - na początku nawigacja służy do zabawy, po kilku miesiącach ściagania i wgrywania róznych gier, pulpitów, programów po wyjęciu z samochodu leży na półce i czeka na następny wyjazd. Włączam ją w domu tylko po to, aby zaktualizowac mapy lub skopiować wyznaczona na PC trasę (na dłuższe wyjazdy)

Do turystyki pieszej - oczywiście i bezdyskusyjnie telefon. Mniejszy, mieści się w kieszeni, komunikatów słucham przez słuchawki (radio w tle). I bateria nie pada po 2 godzinach

slawekj74 
azymut

Wysłany: 2012-08-24, 15:38   nawigacja na Windows czy Android?

Witam wszystkich.

Skradziono mi niestety (a może i stety;) ) mojego PDA Mio P560 którego uzywałem od 2008 roku głownie jako nawigację no i teraz mam dylemat.
Wybrać coś na windowsach czy może szukać czegoś z Androidem?
Automapa na andka wygląda dość fajnie ale juz np IGO niekoniecznie dobrze działa. Z kolei Sygic też prezentuje się dość ciekawie.
Nie wiem jak wygląda obecnie rynek urządzeń z androidem, dlatego chciałem zapytać Was co kupić na najbliższe kilka lat pod kątem głownie Automapy (korzystam od kilku lat), może Igo....
Są dostępne teraz dość dość ciekawe urządzenia z dobrą rozdzielczością, bluetooth'em czy np kamerą do rejestracji jazdy.
Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

mrc 
Navi Expert
- VIP -

Wysłany: 2012-08-28, 08:36   

Witaj,
przed rokiem miałem ten sam problem, kończyła mi się umowa z operatorem telefonicznym i zakupiłem galaxy s II. Nie kupiłem tego telefonu pod kontem nawigacji, gdyż miałem mio P 360 ( praktycznie taki model jak Ty ). Instalowałem aplikacje navi na telefon i musze przyznać że moja nawigacja trafiła do lamusa. Po dwóch miesiącach użytkowania telefonu mimo, iż mio sprawowało się świetnie i zawsze używałem je tylko do AutoMapy sprzedałem je na allegro bez żalu.

Dziś wychodzi AM na androida, będzie ona ulepszana to jest pewne - do dopiero pierwsze kroki. Poza AM masz naviexperta, na którego mam także wykupiony abonament a mapy mam zawsze aktualne. Android stale się rozwija i pojawia się na niego coraz więcej aplikacji. Nie mówię że windows zły, ale dla mnie wygodne jest mieć jedno urządzenie, które świetnie sprawuje się jako nawigacja.

Gdyby nie wymiana telefonu pewnie dalej śmigał bym z klockiem do nawigacji :-)
Ale wybór należy do Ciebie...

slawekj74 
azymut

Wysłany: 2012-09-02, 19:50   

@mrc
dzięki za Twoją opinię. Też chyba pójdę w tym kierunku. "Klocki" są jednak mniej elastyczne no i pod kątem wydajności pozostawiają wiele do życzenia. Żeby mieć sensowną rozdzielczość potrzebny jest pewnie procesor na poziomie 1Ghz+ a chyba taka nawigacja kosztowałaby duże pieniądze.
Obecne smartfony to jednak już inna klasa urządzeń niż np. nawigowanie które pamiętam z nokii N70 + tom tom w 2006 roku oczywiście z zewnętrznym odbiornikiem gps - ech to były czasy.

Hukkle
Maestro GPS
Akira512

Wysłany: 2013-07-07, 13:26   Czy smartfony wyprą tradycyjne nawigacje PND?

Link: http://pieniadze.gazeta.p....html#BoxBizTxt

Cytat:
W dobie smartfonów i nawigacji montowanych fabrycznie w samochodach osobowych firmy obserwują spadek sprzedaży przenośnych urządzeń. - Smartfon z zainstalowaną aplikacją nawigacyjną w pełni zastępuje tradycyjne nawigacje - mówi Adam Bąkowski, prezes zarządu NaviExpert
Przedstawiciele rynku zgodnie przyznają, że sprzedaż przenośnych nawigacji samochodowych (PND) stopniowo spada. - W dobie smartfonów i nawigacji montowanych fabrycznie rzeczywiście obserwujemy delikatny spadek obrotów w dziale nawigacja - mówi Michał Ostrowski, kierownik grupy produktowej RTV w dziale zakupu Media Saturn Polska.

Do spadku sprzedaży nawigacji tradycyjnych przykłada się wzrost popularności urządzeń mobilnych. - Z roku na rok spada popyt na dedykowane urządzenia PND i to bardzo mocno widać w branży, chociażby po tym, że obecni od dawna na rynku dostawcy nawigacji również zwracają się ku rynkowi mobilnemu, oferując swoje oprogramowania m.in. użytkownikom Google Play - mówi Bąkowski. - Zainteresowanie aplikacjami mobilnymi z kolei rośnie - co widzimy m.in. po naszych statystykach sprzedaży i liczbie pobrań aplikacji, która w tym roku przekroczyła 3 mln - dodaje.

Największe firmy na rynku nie chcą jednak szybko zniknąć z rynku i robią wszystko, by zachęcić klientów do kupowania swoich urządzeń. TomTom czy Garmin proponują coraz częściej urządzenia z dożywotnią aktualizacją map w cenie. Niższe są też znacząco ceny samych urządzeń. - Obecnie możemy kupić markowe urządzenie z wyświetlaczem 4,3 cala z dożywotnią aktualizacją za około 300 zł - mówi Ostrowski.

Telefony wyprą nawigacje?

- Smartfon z zainstalowaną aplikacją nawigacyjną w pełni zastępuje tradycyjne nawigacje. I to nie tylko dlatego, że użytkownicy mają go zawsze przy sobie, ale głównie dlatego, że docenili przewagę aplikacji nawigacyjnych - uważa prezes zarządu NaviExpert. Jaka to przewaga? Okazuje się, że aplikacje online, jak wspomniany NaviExpert, wyróżniają się tym, że klienci nie muszą dokonywać samodzielnie aktualizacji map, bo te przy wytyczeniu trasy są na bieżąco pobierane z serwera i uwzględniają wszelkie zmiany, takie jak nowe inwestycje czy remonty.

- Klienci są coraz bardziej świadomi, że aplikacje nawigacyjne to coś więcej niż nawigacja, bo umożliwiają omijanie korków czy odbieranie ostrzeżeń CB o fotoradarach czy kontrolach drogowych. To daje ich użytkownikom komfort i bezpieczeństwo - mówi Bąkowski. - Aktualizacja map jest także zdecydowanie droższa w nawigacjach fabrycznych - dodaje Ostrowski.

Badania mówią co innego

Firma TomTom przeprowadziła ciekawe badania w krajach uznawanych za wyznaczające trend. Próba objęła 24 252 kierowców. Badania pokazały, że tylko 9 proc. posiadających mapę w telefonie używa smartfonów do nawigowania, a aż 39 proc. używa nawigacji przenośnej. W tym roku 26 proc. użytkowników deklaruje wymianę starej nawigacji na nowy model, a 84 proc. użytkowników deklarujących wymianę na nowy model pozostanie przy nawigacjach przenośnych.

Z badań wynika też, że aż 39 proc. kierowców na świecie nie ma żadnej nawigacji. - Możemy zakładać, że ten udział kształtuje się na podobnym poziomie u nas w kraju. W najbliższych latach należy się spodziewać wzrostu segmentu nawigacji outdoor i fitness [używanych głównie przy sporcie], które sprzedają się z coraz większymi sukcesami na rynkach USA oraz w Europie Zachodniej - mówi Ostrowski.

Przedstawiciel Media Saturn Polska uważa, że sprzedaż nawigacji PND będzie spadać, ale stopniowo i nie należy spodziewać się gwałtownego załamania w najbliższych latach. - Smartfon jako urządzenie multifunkcyjne nie zastąpi w pełni urządzenia dedykowanego celowo do nawigowania drogowego. Trzeba też pamiętać, że nawigacje montowane fabrycznie nie są standardem w samochodach kupowanych w salonie, a w dalszym ciągu są opcją dość kosztowną - uważa Ostrowski.

Czasem, gdy idę rano spacerkiem do pracy, zatrzymują się obok mnie kierowcy i pytają o drogę. Ostatnio w dwóch wypadkach zauważyłem że posiadają nawigacje w swoich samochodach. Odważyłem się i po chamsku zapytałem "Po co?". "Panie, to mi pokazuje gdzie jestem a jak ustawiam cel to mnie wysyła do lasu, więc nawet nie próbuję"

jacekp1313 
Maestro GPS
Navit.T700+NaviExpert

Wysłany: 2013-07-07, 16:16   

Nie wyprą - gadżeciarzy pomijam...

Telefon musi być mały, żeby się wygodni mieścił w kieszeni (Nokia 500). A nawigacja musi być duża, żeby wszystko dobrze widzieć (Mio 4,7 cala - czyli ekran 2x większy niz w telefonie)

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2013-07-07, 20:07   

pozostaja tablety.

MapaMap Win CE Europa ? : Lark 50.3

Google 
Maestro GPS

Wysłany: 2013-07-08, 10:43   

jacekp1313 napisał/a:
gadżeciarzy pomijam...
Ja również. Pomimo że mam telefon głównie do dzwonienia i pisania SMS (Nokia E52) nie używam w niej nawigacji.

Powód: mały ekran .

Od nawigowania mam swojego Larka 43,1.

jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2013-07-08, 10:59   

adijos93 napisał/a:
tablety
Też moim zdaniem nie wyprą nawigacji.
Małe (czyli 7 cali) raczej są skazane na wymarcie, a 9-10 cali na przedniej szybie to przesada.

Ostatnio zmieniony przez jacekp1313 2014-05-14, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  

hipeck 
GPS instruktor

Wysłany: 2013-07-08, 11:17   

Myślę, że tablety miałyby szansę ze względu na wszechstronność. Ale jak na razie podstawowa wada to słabe odbiorniki GPS, głupio uzależnione od sieci. pozdr

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2013-07-08, 11:25   

tablety 7 może być konkurencyjny

MapaMap Win CE Europa ? : Lark 50.3

stas 
Waypoint
stas

Wysłany: 2013-07-08, 14:18   

Google napisał/a:
Pomimo że mam telefon głównie do dzwonienia i pisania SMS (Nokia E52) nie używam w niej nawigacji.
Powód: mały ekran .
Od nawigowania mam swojego Larka 43,1.

Nie zgodzę się z Tobą.
Mam bardzo podobny zestaw (E52 i Lark 43.2).
Dotychczas przy dłuższych trasach używałem tylko Larka.
Jednak ostatnio zacząłem używać E52 nie tylko lokalnie
i doskonale się sprawdza również w trasie.
Ten mały ekranik jest doskonale jasny nawet w pełnym słońcu, kiedy Lark wymięka.
Umieszczam telefon w podstawce z gąbki przyklejonej nad kolumną kierownicy i w drogę...

Hukkle
Maestro GPS
Akira512

Wysłany: 2013-07-08, 22:23   

Moim zdaniem, wyprą. Niekoniecznie dlatego że są lepsze. Tak jak telefony komórkowe wyparły zegarki naręczne choć technicznie jest to cofnięcie w rozwoju o sto lat - żeby zamiast na lekkim i czytelnym zegarku sprawdzać godzinę na urządzeniu większym i cięższym niż XIX w. zegarek kieszonkowy na łańcuszku ;-)

Google 
Maestro GPS

Wysłany: 2013-07-08, 22:53   

Cytat:
Nie zgodzę się z Tobą.
Wcale nie musisz. Każdy ma swoje zdanie.

Odpowiedz do tematu