Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: jacekp1313
2019-06-13, 07:09
Smartfony/tablety vs. tradycyjne nawigacje PND
Autor Wiadomość
jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2019-05-17, 09:10   

adijos93 napisał/a:
telefony mają już zazwyczaj minimum 5'
Ale z większymi jest mały kłopot - trudno je nosic w kieszeni. A nawigacja (z WinCE czy andkiem) leży sobie w schowku w samochodzie

prenrzyk 
GPS instruktor

Wysłany: 2019-05-17, 10:54   

Ja osobiście mam Tom Tom Start20 i telefon S7.
I ciągle używam Tom Toma. Jakoś lepiej wygląda szybciej działa.Mam dożywotnią aktualizacje map i to mi wystarcza . Szkoda ze nie ma jakiejkolwiek możliwości połączenia z netem. Gdyby za rozsądne pieniądze można było kupić np.TomTom GO Essential 6cali jak dla mnie byłby to ideał.Ale nie za 1200 zł.
A S7 to właściwie tylko Yanosik jako ostrzegacz i od wielkiego święta jak potrzebuję coś znaleźć na mapie to jednak Google Map są niezastąpione.
Próbowałem jeździć z tabletem ale ani to poręczne ani bezpiecznie zamontowane i zrezygnowałem.Fakt ze na stare 60 letnie oczy widok najlepszy.

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2019-05-17, 12:43   

Moim zdaniem podstawą zaleta tel. jest to, ze go mamy i to tego przy sobie.
Przyszły czasy, ze w jednym urządzeniu mamy tel, komputer, odtwarzacze MP3 i MP4 , nawigację, asystenta treningu i mase innych rzeczy , jesli tylko dogramy sobie jakąs apkę .
I to jest niezaprzeczalna przewaga nad dziesiatka kolejnych urzadzeń i zasilaczy do nich.
Oczywiscie kierowcy truckow beda chcieli miec wiekszy ekran, ale szarym zjadaczom kilometrow spokojnie tel. powinien wystarczyć.

jacekp1313 napisał/a:
Jedyną zaletą sprzętu z WinCE był cas rozruchu - kilkanaście sekund po przesunięciu włącznika na ekranie już było fabryczne menu (lub AdJa), a moje nowe pudełko właczam w domu i gdy dojde do samochodu (3 piętra + kawał po parkingu) prawie załadował się Android.

I znow przewaga tel :-) . Ten jest wlaczony non-stop, a na przywoitym sprzecie uruchomienie Nextgena wull-wypas trwa ok 2 s, zanim wklepię cel podroży mam juz zafiksowana pozycję GPS a obliczenie trasy trasy do Madrytu ( az sprawdzilem ) trwalo doslownie 3 s.
Szybkie jest toto jak cholera :-)

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2019-05-17, 15:17   

no_taki napisał/a:
Moim zdaniem podstawą zaleta tel. jest to, ze go mamy i to tego przy sobie.
Przyszły czasy, ze w jednym urządzeniu mamy tel, komputer, odtwarzacze MP3 i MP4 , nawigację, asystenta treningu i mase innych rzeczy , jesli tylko dogramy sobie jakąs apkę .
I to jest niezaprzeczalna przewaga nad dziesiatka kolejnych urzadzeń i zasilaczy do nich.

Dokładnie, jeśli jeszcze do tego ma w miarę dobry odbiornik GPS w sobie to już w ogóle. Win CE sam w sobie jest już martwy, ciekawe tylko kiedy MapaMap i Automapa całkowicie się wycofają z niego. Przeczuwam max 3 lata.

MapaMap Win CE Europa ? : Lark 50.3

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2019-05-17, 15:50   

I jeszce podstawowa sprawa dająca przewage tel/tabletom . DOSTĘP DO NETU.
Jeszce na razie poza Unią ów net jest drogi jak cholera, ale to tez - jak mysle - kwestia kilku lat.
I umrą kolejne wersje programów poslugujące się mapami off-line, umrą aktualizacje co kwartał etc.
Bedzie zmiana w strukturze dróg - kilka dni i pojawi się ona na mapie.

I tu dostrzegam ogromna przewage google maps nad innymi aplikacjami. Po prostu wszyscy mamy google w tel i przekazuje ona na serwery google mase informacji o nas, m.in nasze polożenie.
Zadna inna aplikacja nie ma tak gigantycznej bazy userow i tak dokladnych informacji o polożeniu każdego z nich, jego prędkości i kierunku ruchu.
Przyjdzie czas - jak sądzę- , iz trasy beda wyznaczane niespodziewanie dla nas, ale jednocześnie optymalnie i byc może jednoczesnie ruszając na dwa auta w ta sama trasę okaże się iz każdy z nas pojedzie inna trasą ( sztuczna inteligencja juz sporo potrafi, a za kilka lat..... )

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2019-05-19, 18:01   

Lepiej, żeby Google Maps nigdy nie zostało monopolistą.

Co do urządzeń Win CE to akurat sam zastanawiam się nad zakupem Rider MM PL LifeTime z dożywotnimi aktualizacjami map PL. Przyda się mi do testów i ojcu na stałe. On slaby androidowiec, a do WIN CE ten Lark co mam jest już tragiczny.

A cena tragiczna nie jest, bywało że w weekend na premium alko tyle wydałem.

Około 150-200 trzeba wydać.

Ostatnio zmieniony przez adijos93 2019-05-20, 09:10, w całości zmieniany 1 raz  

jacekp1313 
Maestro GPS
Navit.T700+NaviExpert

Wysłany: 2019-05-20, 06:48   

Cytat:
Lepiej, żeby Google Maps nigdy nie zostało monopolistą.
No i raczej nie zostaną - idą w kierunku facebooka oddalając się od programu nawigacyjnego (dodają funkcje typu głosownaie do któej knajpy jedziemy, a otwarcie drogi S7 Gdańsk - Elbląg zauwazyli po 2-3 tygodniach)

Przy okazji - czy warto dołączyć tu wątek http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?t=45174 ?

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2019-05-20, 09:12   

Ty tu jesteś szefem, decyduj.
Ja jednak bym raczej zrobił może dział rozwój/przyszłość nawigacji GPS i tam wrzucał takie tematy.

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2019-05-20, 09:32   

Natomiast co do map dla Win CE zmieniam trochę swoją prognozę. Po głębszym zastanowieniu się, stwierdzam, że w sumie praktycznie bezkosztowo mogą wspierać Win CE jeszcze przez długi czas, nie będą rozwijać samego programu a tylko dodawać mapy które i tak już są często takie same dla Androida, iOS itp. Dopóki będzie trochę zakupów aktualizacji u użytkowników to ma to sens. A będzie, ponieważ nadal jest dużo osób,szczególnie starszych, które są przyzwyczajone do swojego sprzętu i dopóki będzie on działać i będą na niego aktualizacje to będzie ruch w interesie. Zawsze to dodatkowa kasa, a skomplikować nową wersję instalatora przy gotowcach które już mają to pikuś. PAN PIKUŚ :lol:
Przynajmniej tak może zachować się producent MapaMap czy Automapy.

Fakt faktem nie wspiera już emapa Windows Mobile, ale sprzęt z tym systemem zaprzestano sprzedawać i produkować już dawno temu. Prawdopodobnie większość tego typu smartfonów już jest przemielona i odzyskano z nich kilka cennych metali. Automapa jeszcze próbuje ale oni mieli zdecydowanie większą popularność wśród Windows Mobile.
W przypadku Windows CE nadal sprzęt jest w sprzedaży i produkowany. To daje jeszcze jakąś prognozę na przyszłość. Bez rozwoju, ale z możliwością aktualizacji.

prenrzyk 
GPS instruktor

Wysłany: 2019-05-20, 11:07   

Tyle,że problem przy Windows CE jest sprzęt.
Sam wiesz,że stary sprzęt - Twój Lark moje MioMoov 500 nie dają już rady wygodnie i bezstresowo obsługiwać nowych programów i map.
A kupno nowego urządzenia to albo 200/300 zł za sprzęt ze średnim jakościowo ekranem albo dobry ekran przy kwocie 500 + za Garmina czy TomTom.
I teraz pytanie co ewentualnie wybrać ? Czy jest opcja iż telefon z androidem połączy się z nawigacją i będzie służył za "pomost" do internetu - opcja Traffic Live .

jestem_ktoś 
Maestro GPS

Wysłany: 2019-05-20, 11:19   

prenrzyk napisał/a:
nie dają już rady wygodnie i bezstresowo obsługiwać nowych programów i map.
Jeżeli będzie tylko aktualizacja mapy, bez zmiany wersji programu (jak np. w iGO), to obciązenie urządzeń się znacząco nie zwiększy.

Przekazywanie neta z telefonu na PND moim zdaniem mija się z celem - już lepiej nawigować na telefonie (równiez ze względu na http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?t=45834 )

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2019-05-20, 11:51   

Cytat:
Tyle,że problem przy Windows CE jest sprzęt.
Sam wiesz,że stary sprzęt - Twój Lark moje MioMoov 500 nie dają już rady wygodnie i bezstresowo obsługiwać nowych programów i map.
A kupno nowego urządzenia to albo 200/300 zł za sprzęt ze średnim jakościowo ekranem albo dobry ekran przy kwocie 500 + za Garmina czy TomTom.

Tylko że mój sprzęt ma już prawie 10 lat a od około 4-5 lat podstawą jest sprzęt z procesorem 800 MHz i 128 MB RAM, który daje już radę sobie spokojnie. Taki sprzęt oferował już nawet Lark za bezcen wtedy.
Co do ekranów to smartfonowe ekrany też mają problemy w słońcu. ;)
Co do cen to za 150 zł już kupisz nowy całkiem spoko sprzęt teraz.

Cytat:
Przekazywanie neta z telefonu na PND moim zdaniem mija się z celem - już lepiej nawigować na telefonie

Sens ma, ale np. MapaMap poszła po rozum do głowy i w przypadku PND można codziennie aktualizować blokady dróg itp po podłączeniu do PC. Taki trochę traffic off-line.
Atrapa bo nie pokaże Ci świeżego wypadku, ale remonty już tak.

Ogólnie to dla mnie PND ma tą zaletę że jest po prostu prosty w obsłudze dla np mojego ojca i ma duży ekran, który w przeciwieństwie do smartfonów jest szerszy a nie długi a wąski. Mój telefon ma 5' a zdecydowanie wygodniejsze jest PND.

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2019-05-20, 18:19   

jacekp1313 napisał/a:
Przy okazji - czy warto dołączyć tu wątek http://www.my-navia.pl/viewtopic.php?t=45174 ?

Moim zdaniem - TAK. Szkoda mnozyć tematy

adijos93 
GPS instruktor
Honor 4C

Wysłany: 2019-05-20, 19:42   

no_taki napisał/a:
Szkoda mnozyć tematy

I robić istny kogel mogel w jednym temacie??

Odpowiedz do tematu