Ogłoszenie 
Prosimy o zapoznanie się z nową wersją regulaminu forum (ver 003) oraz zasadami przetwarzania danych osobowych
Regulamin oraz zasady przetwarzania w dziale REGULAMIN

Poprzedni temat «» Następny temat
Trasa i punkty PRZEZ
Autor Wiadomość
acorp 
azymut

Wysłany: 2010-08-13, 08:33   Trasa i punkty PRZEZ

Witam,
w Igo Primo - wyznaczam trasę z punktu A do punktu B, po drodze jednak ustawiam punkt C przez który początkowo chcę jechać (np: jakiś sklep, stacja, dom kolegi itp.)
Ale decyduje w trakcie jazdy, że pojadę inną drogą i nie chce już jechać przez punkt C.
Czy możliwe jest takie ustawienie żeby program automatycznie usuwał ten punkt C kiedy pojadę za niego powiedzmy 1km. W tej chwili uparcie próbuje mnie zawrócić na punkt C, kiedy ja chce już jechać dalej do celu.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez jacekp1313 2011-08-14, 00:02, w całości zmieniany 1 raz  

greg1704 
Waypoint

Wysłany: 2010-08-13, 11:03   

No właśnie dobre pytanie - też się zastanawiałem nad takim tematem tylko nie na PRIMO ale zwykłym 8.3.4.14x - dołączam się do pytanka.

Andrzej P 
guru
Merc(124)maniak

Wysłany: 2010-08-13, 11:30   

Chyba żaden program nawigacyjny nie ma samoczynnego usunięcia punktów przelotowych z zaplanowanej i realizowanej trasy. Nie spotkałem się z taką opcją ani w MM, ani w AM, ani w TT. To przecież sprzeczne z ideą planowania trasy. Wymagać od programu żeby się domyślał iż już nie chcesz gdzieś jechać to gruba przesada.

Kij ma zresztą dwa końce: zaplanowałeś punkt pośredni, pojechałeś nieco inna trasą, program przeliczył trasę i wyrzucił ci punkt przelotowy mimo, iż chciałeś tam nadal dojechać inną drogą... Potem pretensje "dlaczego mi wyrzucił punkt C".

Klikasz "menu trasa-->edytuj trasę" i usuwasz punkt przelotowy w momencie gdy ci się odechciało jechać przez ten punkt i jedziesz dalej. Kilka kliknięć w ekran...
Ostatnio zmieniony przez Andrzej P 2010-08-13, 11:42, w całości zmieniany 1 raz  

jacekp1313 
Maestro GPS
Navit.T700+NaviExpert

Wysłany: 2010-08-13, 11:41   

Nie mam nawigacji, ale czy w iGO nie ma opcji (jak w AM) jedź w pobliżu?

Andrzej P 
guru
Merc(124)maniak

Wysłany: 2010-08-13, 11:50   

W podstawowej skórce i w kilku innych (Plus, Plus-Matze, Kikker) nie. W Gurjonie na iGO8.3.4.xx nie wiem, ale na najnowszym Primo z najnowszym Gurjonem nie ma.

janusz_40 
Maestro GPS
CM-7068, GC-5055+

Wysłany: 2010-08-13, 13:47   

acorp napisał/a:
W tej chwili uparcie próbuje mnie zawrócić na punkt C, kiedy ja chce już jechać dalej do celu.
W szybkim menu mzoesz sobiie ustawic ikone "usun trase, pukt trasy - po wywolaniu szybkiego menu, drugim kliknieciem usuniesz niechciany punkt przelotowy.
jacekp1313 napisał/a:
czy w iGO nie ma opcji (jak w AM) jedź w pobliżu?

Nie ma..

Wedrowca 
Maestro GPS

Wysłany: 2010-08-13, 14:22   

Andrzej P napisał/a:
Chyba żaden program nawigacyjny nie ma samoczynnego usunięcia punktów przelotowych z zaplanowanej i realizowanej trasy.

To pewnie nie, ale bodajze (głowy nie dam, bo nie mam teraz sprzętu przy sobie) chyba ViaGPS ma opcję "kolejny punkt trasy". Gdy się to kliknie, nawigacja opuszcza aktualny punkt na trasie do którego zmierzamy i przestawia się na kolejny w trasie, jednocześnie przeliczając trasę na najlepszą wg. ustawień. Punkt opuszczony nie znika z trasu do jej ukończenia. Bardzo przydatna opcja. Niestety po opuszczeniu danego punku nie ma możliwości powrotu do niego jak tylko wskazanie go na nowo.

Andrzej P 
guru
Merc(124)maniak

Wysłany: 2010-08-13, 14:37   

Nie przeczę, że opcja taka byłaby przydatna w każdym programie.

Widziałbym to tak:
Jesli zmieniamy trasę to przy przeliczaniu trasy na nowo wyskakuje komunikat "zachować (najbliższy) punkt pośredni trasy?" - wybór: "TAK -NIE".

Tylko zaraz zaczęłyby się watki "Jak to zlikwidować" :-D

Arturek 
guru

Wysłany: 2010-08-13, 14:56   

Zależnie od złożoności trasy można próbować "obejść" teamt inaczej.
W różnych skórkach masz funkcję blokowania (nieprzejezdna) część drogi

Zamiast wyznaczać punkty pośrednie możesz spróbować zablokować drogę której nie chcesz i nawigacja poprowadzi przez wymagany przez Ciebie punkt

Nakład pracy zależy od złożoności trasy i nie zawsze ma sens ale "odpada" problem skierowywania na punkt pośredni.

pozdrawiam
Arturek

pannonia75 
guru

Wysłany: 2010-08-16, 15:14   

Arturek napisał/a:
W różnych skórkach masz funkcję blokowania (nieprzejezdna) część drogi

Ale gdzie jest sens używania tej opcji gdy są dostępne bardziej przydatne funkcje.
Np. w dimka jest edycja trasy - poszczególne punkty trasy otwiera się w oknie i na zasadzie przerzuć w górę, w dół bądź "usuń punkt" można dowolnie edytować trasę bez zbędnych komplikacji.

[ Dodano: 2010-08-16, 15:25 ]
Wedrowca napisał/a:
Gdy się to kliknie, nawigacja opuszcza aktualny punkt na trasie do którego zmierzamy i przestawia się na kolejny w trasie

iGO puści Cię trasą :
A>B>C>B>D>E (wg. Twojego rys) a jeżeli odcinek BC będzie jednokierunkowy oraz CD zablokowany (np wg info z TMC) to powinien ukazać sie komunikat w stylu "brak możliwości dotarcia do punktu przelotowego" ale nie trenowałem tego na żywca. Raz udało mi sie wyznaczyć jakiś cel nie możliwy do osiągniecia i iGO po prostu odmówiło wyliczenia trasy.

hoborg
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2011-06-28, 09:49   Trasa z puktami przelotowymi i ich pomijanie

Witam,

Czytam forum od dłuższego czasu, tak samo jak i korzystam z Igo, ale jeszcze nie tu nie pisałem.
Nie widziałem podobnego tematu, a Igo i alternatywne skórki wciąż się rozwijają, więc może poniżej opisana funkcjonalność już istnieje?

Chodzi mi o to, czy nawigacja może w inny sposób prowadzić przez punkty via?
Np. Wyznaczam trasę z Gdańska do Krakowa przez np. Łódź, ale nie chcę wskazywać dokładnej ulicy lub centrum miasta. Dobrze by było, żeby nawigacja mogła potraktować to jako typowy punkt przelotowy i optymalnie wyznaczyć trasę. Mogło by być ustawienie "czułości" minięcia takiego punktu (np. gdy miniemy punkt w odległości 20km to jest on odznaczony). W tej chwili trasę trzeba planować bardzo dokładnie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że gdy ominiemy punkt via, to nawigacja z uporem maniaka będzie przeliczała trasę tak, by wrócić i przejechać przez niego.
Wiem, że można szybko edytować trasę i wyrzuć punkt, ale podczas jazdy nie chciałbym za bardzo zajmować się programem.

Dzięki za informacje

gustawox_1 
Maestro GPS
Nv33 i NaviaII

Wysłany: 2011-06-28, 09:59   

hoborg, :arrow: http://www.my-navia.pl/vi...er=asc&start=30

[ Dodano: 2011-06-28, 10:05 ]
Lub jeszcze tutaj :arrow: http://www.my-navia.pl/vi...nkty+przelotowe :arrow: http://www.my-navia.pl/vi...nkty+przelotowe
hoborg napisał/a:
tak samo jak i korzystam z Igo,

Myślę ,że skórkę jakąś posiadasz :roll:

< ------------------------------------------------------------>
Wiktor Hugo
; Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości;

hoborg
młodszy inspektor GPS

Wysłany: 2011-06-28, 10:36   

gustawox1 napisał/a:
hoborg, :arrow: http://www.my-navia.pl/vi...er=asc&start=30

[ Dodano: 2011-06-28, 10:05 ]
Lub jeszcze tutaj :arrow: http://www.my-navia.pl/vi...nkty+przelotowe :arrow: http://www.my-navia.pl/vi...nkty+przelotowe
hoborg napisał/a:
tak samo jak i korzystam z Igo,

Myślę ,że skórkę jakąś posiadasz :roll:

Chyba się nie zrozumieliśmy. Potrafię wyznaczać i edytować punkty via, ale zawsze trzeba podać konkretną ulicę przez którą przejechać. Korzystam (lub korzystałem) zarówno z Gurjona jak i Dimka oraz Igo od 8.0, przez 8.3 do Primo.

Mi chodziło o sposób wyznaczania trasy lub nawigacji, który nie prowadzi stricte przez punkt ale przez obszar (tak jak wspomniana Łódź - dla mnie bez znaczenia czy przejadę ulicą X czy Y).

Przykład z życia: Trasa między Warszawą a Piotrkowem Trybunalskim w tym roku jest rozkopana. Chciałbym wyznaczyć alternatywną trasę przez Żyrardów, Skierniewice, Koluszki. Gdy dodam punkty w nawigacji to będę prowadzony przez centrum tych miejscowości.

Andrzej P 
guru
Merc(124)maniak

Wysłany: 2011-06-28, 12:26   

hoborg napisał/a:
Potrafię wyznaczać i edytować punkty via, ale zawsze trzeba podać konkretną ulicę przez którą przejechać.
Niekoniecznie. Jest funkcja "zaplanuj na mapie"...

Wystarczy po "zgrubnym" ustawieniu punktów (np. centra miast) skorzystać z opcji "zaplanuj na mapie", powiększyć nieco ekran i ustawić kursor (pulsujące kółko) na punkcie przelotowym obok miasta na trasie naszego przejazdu usuwając te wyznaczone zgrubnie. W iGO nie da się inaczej, ale robi się to spokojnie w domu przed wyjazdem. Jeśli tak ustawimy punkty przelotowe - na pewno przez nie przejedziemy i iGO nie będzie nas zawracać z trasy a więc nie będziemy musieli punktów kasować w czasie jazdy.

no_taki 
Maestro GPS

Wysłany: 2011-06-28, 15:44   

dokładnie tak robie . Chcąc jechać przez jakieś miasto tranzytem ustawiam punkt via albo na dolotówce do tego miasta albo na wylotówce. Igo wtedy przeprowadzi przez miasto najłatwiejsza drogą ( lub najszybszą, czy inną jaką sobie ustawimy )

Odpowiedz do tematu